Čečenská jednotka určená k likvidaci Zelenského selhala. Našeho prezidenta nikomu nedáme, prohlásil šéf ukrajinské bezpečnostní rady

Čečenská jednotka určená k likvidaci Zelenského selhala. Našeho prezidenta nikomu nedáme, prohlásil šéf ukrajinské bezpečnostní rady
Autor fotografie: Foto: redakce
02 / 03 / 2022, 08:30

Čečenská speciální jednotka, jejímž prioritním cílem bylo zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, svůj úkol nesplnila. Podle ukrajinských zástupců byla sama zlikvidována.

Ukrajinci a západní politikové se tohoto kroku obávali. Na Ukrajinu byla vyslána zvláštní čečenská jednotka s jasně stanoveným cílem: zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Pokud by se tak stalo, ukrajinská armáda měla být demoralizována a ztratit velkou dávku bojového nadšení proti ruským invazorům, které projevuje od minulého čtvrtka, kdy vpád na Ukrajinu začal.

Cíl však zůstal podle ukrajinských představitelů nesplněn. Nejenže plán selhal, sama jednotka byla Ukrajinci zneškodněna. To potvrdil ve svém projevu šéf bezpečnostní rady Oleksij Danilov. ,,Zvláštní Kadyrovova jednotka, která přišla zabít našeho prezidenta, byla zlikvidována. Nedáme našeho prezidenta ani naši zemi nikomu," prohlásil Danilov.

Tajemník v této souvislosti zmínil, že informace o čečenském plánu fyzicky odstranit Zelenského pochází od agentů ruské tajné služby FSB, kteří se postavili proti válečnému konfliktu.

Do boje před několika dny vstoupili po boku Ruska právě i obávaní ,,čečenští hrdlořezové", které vyslal do boje Putinův věrný spojenec Ramzan Kadyrov. Podle nepotvrzených informací se ukrajinským vojákům podařilo již dříve zlikvidovat vysoce postaveného velitele Magomeda Tušajeva. Čečenská elitní jednotka padla nedaleko Hostomelu, o místní letiště se sváděly tvrdé boje.

 

Zdroj: The Times of Israel, The Independent

Tagy článku