Čečenská jednotka určená k likvidaci Zelenského selhala. Našeho prezidenta nikomu nedáme, prohlásil šéf ukrajinské bezpečnostní rady

Čečenská jednotka určená k likvidaci Zelenského selhala. Našeho prezidenta nikomu nedáme, prohlásil šéf ukrajinské bezpečnostní rady
Autor fotografie: Foto: redakce
02 / 03 / 2022, 08:30

Čečenská speciální jednotka, jejímž prioritním cílem bylo zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, svůj úkol nesplnila. Podle ukrajinských zástupců byla sama zlikvidována.

Ukrajinci a západní politikové se tohoto kroku obávali. Na Ukrajinu byla vyslána zvláštní čečenská jednotka s jasně stanoveným cílem: zabít ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Pokud by se tak stalo, ukrajinská armáda měla být demoralizována a ztratit velkou dávku bojového nadšení proti ruským invazorům, které projevuje od minulého čtvrtka, kdy vpád na Ukrajinu začal.

Cíl však zůstal podle ukrajinských představitelů nesplněn. Nejenže plán selhal, sama jednotka byla Ukrajinci zneškodněna. To potvrdil ve svém projevu šéf bezpečnostní rady Oleksij Danilov. ,,Zvláštní Kadyrovova jednotka, která přišla zabít našeho prezidenta, byla zlikvidována. Nedáme našeho prezidenta ani naši zemi nikomu," prohlásil Danilov.

Tajemník v této souvislosti zmínil, že informace o čečenském plánu fyzicky odstranit Zelenského pochází od agentů ruské tajné služby FSB, kteří se postavili proti válečnému konfliktu.

Do boje před několika dny vstoupili po boku Ruska právě i obávaní ,,čečenští hrdlořezové", které vyslal do boje Putinův věrný spojenec Ramzan Kadyrov. Podle nepotvrzených informací se ukrajinským vojákům podařilo již dříve zlikvidovat vysoce postaveného velitele Magomeda Tušajeva. Čečenská elitní jednotka padla nedaleko Hostomelu, o místní letiště se sváděly tvrdé boje.

 

Zdroj: The Times of Israel, The Independent

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace