Dosavadní vojenský postup na Ukrajině Putina znervózňuje, může z frustrace eskalovat ještě větší násilí

Dosavadní vojenský postup na Ukrajině Putina znervózňuje, může z frustrace eskalovat ještě větší násilí
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vladimir Putin
01 / 03 / 2022, 11:30

Ruský prezident Vladimir Putin narazil na tvrdý odpor Ukrajinců, který nečekal. Podle amerických tajných služeb však může postupující frustrace kremelského vládce vést k eskalaci ještě většího násilí a brutality.

Vladimir Putin je ruským vojenským postupem Ukrajinou frustrovaný a tento stav může vystupňovat ještě větší násilí a brutalitu, míní americké zpravodajské služby. K frustraci příspívají i velmi tvrdé sankce, na kterých se západní společenství domluvilo a jež mají v důsledku citelně podlomit výkonnost ruské ekonomiky.

Vzhledem k tomu, že západní zpravodajské služby mají poměrně dobrý vhled do Putinova jednání, dají se u ruského prezidenta zpozorovat změny jeho chování. Podle amerických tajných služeb je Putin momentálně frustrovaný z vývoje konfliktu na Ukrajině, který sám rozpoutal. Není sice ,,duševně labilní", ale vykazuje jiné vzorce chování či jednání. Pouští k sobě jen nejbližší okruh spolupracovníků, k ostatním má odtažitý a chladný vztah.

To vše pak vede k ,,neobvyklým" výbuchům vzteku směřujících bezprostředně na Putinovy blízké spolupracovníky. ,,Už není tím chladnokrevným a bystrým diktátorem, jako byl v roce 2008," domnívá se bývalý ředitel CIA John Brennan. Senátor Marco Rubio na Twitteru si myslí opak, uvedl, že ,,starý Putin byl chladnokrevným, ale vypočítavým zabijákem", nicméně ,,nový Putin" je ještě nebezpečnější.

I ostatní současní nebo bývalí politikové vidí změny v Putinově chování i jeho osobnosti, většinou však k horšímu. Zatímco dříve uvažoval více racionálně, nyní už tomu tak není a kremelský vládce ,,vsadil" na nevypočitatelnost. Bývalá ministryně zahraničí Condoleeza Riceová vidí dnes jiného Putina, než jak jej znala dříve. ,,Vždy uvažoval chladně, ale zdá se nyní nepředvídatelný," míní Riceová. A zdaleka si to nemyslí jen bývalá ministryně zahraničí, která figurovala v administrativě prezidenta George W. Bushe.

Na druhé straně se vysocí američtí politikové shodují na tom, že za rozpoutání války, kterou prezident Joe Biden správně ,,předpověděl", ač mu asi v té době málokdo věřil, Putin zaplatí vysokou cenu, a to právě uvalením tvrdých sankcí na Rusko a mezinárodní izolací.


Zdroj: NBC News, The Times of Israel

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace