Dublin v plamenech. Odkazuje pobodání tří dětí na migrační krizi?

Dublin v plamenech. Odkazuje pobodání tří dětí na migrační krizi?
Autor fotografie: Montecruz Foto|Popisek: Ilustrační fotografie
30 / 11 / 2023, 06:00

Irské hlavní město bylo ve čtvrtek zmítáno protesty, které následovaly po násilném napadení tří dětí. Otázka zní, zda tyto události odkazují k ilegální migraci.

Noc plná násilí a destrukce vypukla v Dublinu, hlavním městě Irska, poté, co útočník pobodal několik dětí a ženu, kterou byla zaměstnankyně školy. Protesty, které vedl dav skandující protiimigrační hesla se střetl s policií. Výtržníci zničili 11 policejních vozidel, nejméně 13 obchodů bylo vážně poničeno a další byly během střetů vyrabovány. „Oba útoky přinesly naší společnosti ostudu, zneuctění zúčastněných osob a neuvěřitelnou bolest těm, kteří se stali obětmi,“ okomentoval pro portál BBC taoiseach (irský předseda vlády) Leo Varadkar.

Celý incident vypukl po půl druhé odpoledne ve čtvrtek, kdy policie zadržela padesátiletého muže, který měl pobodat celkem pět osob, z čehož tři byly děti. K násilí došlo v centru města na Parnell Square. Policie neprozradila veřejnosti identitu násilníka, později však bylo dle zdrojů The Guardian oznámeno, že podezřelým je muž s Alžírským původem. „Nemůžeme dopustit, aby město bylo vydáno napospas výtržníkům a násilníkům,“ podotkl policejní komisař Drew Harris pro CNN.

Otázkou, která nyní vyvstává, však je, jak jsou propojené násilné střety mezi policí s krajně pravicovými anti-imigračními demonstranty se samotnou krizí. Nejen Dublin se v poslední době potýká s nepokoji spojenými s migrací. Začnou společně vlády Evropské unie tuto problematiku řádně řešit, či je potřeba dalších nepokojů a násilí k tomu, aby se problému postavily čelem?

Autorský komentář Jany Pavlovové

Tagy článku