Emmanuel Macron má údajně plán. Chce s čínskou pomocí přivést Rusko a Ukrajinu k jednacímu stolu již letos v létě

Emmanuel Macron má údajně plán. Chce s čínskou pomocí přivést Rusko a Ukrajinu k jednacímu stolu již letos v létě
Autor fotografie: Kremlin.ru; CC BY 4.0|Popisek: Emmanuel Macron
21 / 04 / 2023, 09:00

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který doma čelí důrazným protestům části veřejnosti proti důchodové reformě, hodlá oslovit Čínu s plánem, který by podle něj mohl vést k jednání mezi Ruskem a Ukrajinou již letos v létě. Zdroje agentury Bloomberg uvedly, že Macron pověřil svého zahraničněpolitického poradce Emmanuela Bonnea, aby ve spolupráci s čínským diplomatem Wang Yim vytvořil rámec, který by mohl být podle lidí obeznámených s těmito plány použit jako základ pro budoucí jednání.

Podle osob dobře obeznámených s plánem, o jejichž informace se agenturní zpráva opírá, Francouzská strategie předpokládá, že pokud vše půjde dobře, rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou se uskuteční již letos v létě. Úředník z Macronovy kanceláře potvrdil plán Bonneova rozhovoru s Wangem, ale odmítl komentovat podrobnosti a dodal, že spojenci Francie byli o jakékoli francouzské iniciativě informováni.

"Společně s prezidentkou Ursulou von der Leyenovou jsme v Pekingu zastávali stejnou vizi jako Evropané. Je v našem společném zájmu znovu otevřít pole možností mezi Evropou a Čínou," tweetoval oficiální účet francouzského prezidenta z nedávné návštěvy Číny:

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že nezná zdroj těchto informací a "je obtížné ověřit jejich pravost". Francouzský prezident při své nedávné cestě do Číny nedosáhl svého cíle přesvědčit prezidenta Si Ťin-pchinga, aby hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským - oba spolu od vypuknutí války před více než rokem stále nemluvili.

Macron také loni rozzuřil spojence poté, co řekl, že spojenci by neměli "ponižovat" Rusko. Agentura Bloomberg upřesnila, že není jasné, zda má Macron pro svůj plán podporu Kyjeva a jeho spojenců, z nichž mnozí odmítli návrhy na příměří, které by Rusku umožnily udržet si územní zisky.

Jakákoli budoucí jednání by podle nich závisela na několika podmínkách, včetně úspěšné jarní ukrajinské ofenzivy, která by Kyjevu při případných rozhovorech zajistila silnou pozici. Mnoho zemí je také skeptických k tomu, že Čína může sloužit jako neutrální prostředník vzhledem k jejímu "bezmeznému přátelství" s Ruskem.

Zpráva o "tajném plánu dohody" se objevila jen několik dní po Macronově návratu z cesty do Číny. Během ní francouzský prezident při jednání se Si Ťin-pchingem prohlásil, že "počítá" s tím, že Čína "přivede Rusko k rozumu" a ukončí válku. V rozhovoru pro Politico francouzský prezident rovněž uvedl, že Evropa by neměla automaticky následovat politiku USA vůči Tchaj-wanu a měla by se vyhýbat "krizím, které nejsou naše". Peking zatím neprojevil známky toho, že by byl ochoten tlačit na Moskvu, aby vojska stáhla.

Zdroj: Bloomberg, Ukrainska Pravda, TVP.info

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.