Filipínský prezident otevírá náruč Rusku, USA již odepsal

Filipínský prezident otevírá náruč Rusku, USA již odepsal
Autor: Flickr.com|Popisek: Rodrigo Duterte
10 / 01 / 2017, 07:30

KOMENTÁŘ

Filipínský prezident Rodrigo Duterte navštívil osobně v pátek v Manile dvě ruské válečné lodě, aby demonstroval další postupné zpřetrhání svazků s USA, svým ,,formálním" spojencem. Duterte doufá, že Rusko se stane filipínským spojencem a současně ochráncem.

Vřelé komplimenty, kterými na své návštěvě dvou válečných lodí zahrnoval ruskou stranu, dává tušit, že rozchod s USA je skutečně neodvratný. Jedním z důvodů, proč již Duterte nechce mít s USA nic do činění, je ostrá kritika dosluhujícího prezidenta Obamy na Dutertovu adresu ohledně jeho boje s drogami.

Obama kritizoval zejména to, že ve jménu ,,svaté války" proti drogám jsou zabíjeni pouze podezřelí, bez řádného soudu. Počet mrtvých v této válce již přesáhl 6 000. To však Duterte odmítl s tím, že ho lidská práva vůbec nezajímají a zahrnul amerického prezidenta urážkami. Již na podzim minulého roku Duterte deklaroval, že bude chtít ,,otevřít nové aliance" s Ruskem a Čínou jakožto ,,náhradu" za spojenectví s USA, které už je pro filipínského prezidenta pouze formální.

Potenciálně mocný blok Čína-Rusko-Filipíny totiž může být účinnou hrází amerických zájmů v jihovýchodní Asii a Tichomoří, což Duterte velmi dobře ví. A proto dělá vše proto, aby vytvořil protiamerickou alianci a zvýšil tak svou ,,cenu" na zahraničněpolitickém poli.

 

psali jsme:

Ohlásil filipínský prezident Duterte v Číně definitivní rozchod s USA? Vypadá to, že ano

Filipínský prezident se chce sbližovat s Čínou a Ruskem

související:

Filipínský prezident přiznal: Islámský stát je všude, mám bratrance, kteří se k němu přidali

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace