Hollywoodská hvězda vyzývá miliardáře: Kupte Ukrajincům stíhačky, můžete ukončit válku

Hollywoodská hvězda vyzývá miliardáře: Kupte Ukrajincům stíhačky, můžete ukončit válku
Autor fotografie: World Humanitarian Summit, flickr.com (CC BY-ND 2.0)|Popisek: Sean Penn
04 / 04 / 2022, 14:00

Americký herec Sean Penn, který natáčel o válečném konfliktu na Ukrajině dokument, vyzývá miliardáře, aby soukromě pomohli pořídit napadené zemi stíhací letouny. Podle něho jeden miliardář může ukončit válku, jak uvedl na svém twitterovém účtu.

Nejen ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj apeluje na západní společenství, aby dodalo Kyjevu stíhačky, které by mohl použít proti Rusům na bojištích, nyní se přidal i americký herec Sean Penn. Hollywoodský herec sám natáčel dokument o válce a osobně se setkal se Zelenským.

Nyní Penn vyzval světové miliardáře k tomu, aby přispěli finančními prostředky k nákupu stíhačů pro ukrajinské letectvo, protože to nedisponuje potřebným počtem těchto strojů, aby na nebi získalo nadvládu.

Svůj apel zveřejnil herec na svém Twitteru, kde napsal, že za přibližně 300 milionů dolarů by bylo možné nakoupit 12 stíhačů F-15 nebo F-16, tedy, jak Penn dodává, technologicky vyspělejší než stroje MiG nebo Su.

,,Jeden miliardář může ukončit tuto válku," vzkázal Penn na svém Twitteru, jehož apel přišel prakticky ihned poté, co ukrajinské letectvo zveřejnilo rovněž na Twitteru, že země nemá dostatečné počty letounů k ochraně vzdušného prostoru a dosažení vítězství v něm.

Ukrajina dříve žádala státy EU, aby jí dodala stíhací letouny, a zdálo se, že Zelenského požadavek může dopadnout na úrodnou půdu. Nicméně posléze vzkázalo Polsko, Slovensko a také Bulharsko, že nakonec nedodají stíhače MiG-29 ukrajinským vzdušným silám, protože by to mohlo znamenat zatažení těchto zemí do válečného konfliktu.

Zdroj: huffpost.com, The Guardian

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.