Jana Černochová: Západ je silnější než Rusko a Putin to ví

Jana Černochová: Západ je silnější než Rusko a Putin to ví
Autor fotografie: Global Panorama, flickr (CC BY-SA 2.0)|Popisek: Vladimir Putin
21 / 09 / 2022, 11:15

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, která se má týkat až 300 tisíc rezervistů, jak potvrdil ministr obrany Sergej Šojgu. Rezervisté mají podstoupit dodatečný výcvik, jedná se většinou o lidi s určitou vojenskou zkušeností.

O čem se poměrně dlouho spekulovalo v médiích, je tady. Vladimir Putin vyhlásil mobilizaci, i když jen částečnou, kdy má být povoláno na frontu 300 tisíc rezervistů. Podle Putina je tento krok nezbytný, protože se jedná o obranu před Západem, který chce Rusko zničit či rozdělit tak, jak to udělal v případě Sovětského svazu. Putin dále prohlásil, že dochází ke stálému zastrašování Ruska ze strany Západu a ,,zintenzivňuje se politika teroru".

Dále podle Putina přijme Rusko všechny potřebné kroky k tomu, aby se zajistily bezpečné podmínky pro referenda, která mají být vyhlášena v samozvaných separatistických republikách na východě Ukrajiny. Jejich platnost však nehodlají západní politikové uznat. Referenda mají proběhnout podle stejného vzoru jako v případě anexe Krymu v roce 2014.

Světoví státníci Putinův krok odsuzují. ,,Domnívám se, že to, co vyhlásilo Rusko, je parodie," řekl francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle britského ministra obrany Bena Wallaceho je částečná mobilizace přiznáním faktu, že jím nařízená invaze na Ukrajinu selhává.

Čeští vrcholní politikové mají jasno v tom, že je nutné i nadále pomáhat Ukrajině a posílat zbraně, aby se mohla v konečném důsledku ubránit ruskému agresorovi. Ministryně obrany Jana Černochová na Twitteru uvedla, že Putinův projev je veden snahou udržet svou pozici v očích Rusů, proto stále přiživuje příběh o ohrožení Západem. ,,Putinův projev je hlavně snahou udržet svou pozici v očích Rusů. I proto opět zvedl ten nesmyslný příběh o agresi Západu, ačkoli jediným agresorem je tady právě Rusko. Mezinárodní společenství dávno ví, že Putin na Ukrajinu už teď posílá kohokoli, kdo je zrovna po ruce," napsala Černochová ve svém dnešním tweetu.

Podle Černochové musí být vyslána jasná zpráva o tom, že se Západ nemůže nechat vydírat a nesmí se beztrestně porušovat mezinárodní právo. Současně si je Putin vědom faktu, že Západ je podstatně silnější než Rusko.

Poslanec Jan Bartošek míní, že naší morální povinností je dále poskytovat pomoc Ukrajině, odsoudil Putinův projev jako lživý. ,,Projev ruského diktátora V. Putina byl jako obvykle plný lží, manipulace a demagogie. Rusko vede agresivní válku proti Ukrajině, zabíjí nevinné lidi, mučí civilisty. Našim úkolem a  morální povinností je pomoci Ukrajině, aby se mohla efektivně bránit," uvedl Bartošek na svém Twitteru.

Premiér Petr Fiala na Twitteru poznamenal, že částečná mobilizace je snahou o další eskalaci války, za niž může právě Rusko. ,,Častečná mobilizace, kterou vyhlásil V. Putin, je snahou o další eskalaci Ruskem rozpoutané války na Ukrajině a dalším důkazem toho, že jediným agresorem je právě Rusko," napsal předseda vlády.

 Josefu Flekovi je líto budoucích mrtvých, jak uvedl na svém twitterovém účtu: ,,Putin částečně mobilizuje kvůli obraně Ruska před Západem. Jsem zvědav,jak vysvětlí, že ,,brání" Rusko na ukrajinském území. Branci budou ze specialistů a vojensky cvičených občanů. Jestli budou speciální, jak jejich armáda,tak o sebe budou zakopávat. Je mi líto budoucích mrtvých," napsal poslanec.

Další zákonodárce Marek Ženíšek si s Putinem nebral ve svém tweetu servítky a označil jej rovnou za šílence: ,,Putin je naprostý šílenec, kterého je nutné zastavit teď. Částečná mobilizace je snad začátkem jeho konce," uvedl poslanec.


Zdroj: Reuters, Washington Post


Tagy článku