Jen největší lidská zrůda může bombardovat porodnici. Reakce českých politiků na ruský válečný zločin

Jen největší lidská zrůda může bombardovat porodnici. Reakce českých politiků na ruský válečný zločin
Autor fotografie: Twitter, koláž redakce|Popisek: Důsledky ruského útoku
10 / 03 / 2022, 12:00

Svět včera obletěly neuvěřitelné záběry výsledku barbarského ruského leteckého útoku na mariupolskou dětskou nemocnici a porodnici včetně z trosek vynášených těhotných žen. Útok, který podle gubernátora Doněcké oblasti Kyrylenka proběhl v době dohodnutého příměří, si vyžádal na dvě desítky zraněných a minimálně tři mrtvé, včetně jednoho dítěte. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová tvrdí, že objekt nemocnice používá ukrajinská armáda k "útokům" na ruské síly. Podle ruského velvyslance při OSN nešlo o porodnici, ale o "vojenský objekt radikálů" a podle ministra Sergeje Lavrova tam "nebyli žádní pacienti." Jak na útok reagovali čeští politici?

Petr Fiala (ODS), premiér vlády ČR: "Ruský nálet na Mariupol, při kterém byla zasažena porodnice a dětská nemocnice, nelze nazvat jinak než válečným zločinem. Vladimir Putin zabíjí nevinné ženy a děti, což musí mít za důsledek jen hlubší mezinárodní izolaci Ruska."

Jana Černochová (ODS), ministryně obrany: "Tečou mi slzy… Jen největší lidská zrůda může bombardovat porodnici nebo dětskou nemocnici a vraždit nevinné mámy a děti. Příští týden máme ministeriádu MO zemí NATO. Tak už si ty rukavičky sundejme. Vrah Putin patří do pekla a před tribunál v Haagu."

Jan Lipavský (Piráti), ministr zahraničních věcí: "Ruský nálet na Mariupol potvrdil, že V. Putin je válečný zločinec. Jsme svědky neskutečných zvěrstev páchaných ze strany ruských vojáků na ukrajinských občanech, včetně žen a dětí. Ruská vláda porušuje lidská práva a mezinárodní normy a ponese důsledky."

Pavel Fischer (bezpp), předseda senátního výboru pro zahraniční věci obranu a bezpečnost: "Cílem ruských útoků bylo 61 ukrajinských nemocnic. Útoky na civilní objekty jsou válečný zločin. A zločiny musí být potrestány.  Šedesát jedna zničených a zbořených špitálů od 24."

video: youtube

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), europoslanec: "Bombardování dětské nemocnice v Mariupolu je válečný zločin! Tohle mohou udělat jen naprostá hovada! Neuvěřitelná prasárna!" A nový zákon podepsaný ukrajinským prezidentem Zelenským, který legalizuje palbu proti agresorovi ukrajinským civilistům i osobám s povolením pobytu a cizincům na území Ukrajiny, označil za logickou reakci.

Ivan Gabal (KDU-ČSL), bývalý člen sněmovního Výboru pro obranu: "Výrok mluvčí Zacharovové o důvodech útoku na porodnici dokumentuje, že útok byl vědomý a záměrný. Rusko přechází na syrskou metodu bombardování civilních a humanitárních objektů a záměrně zřetězuje válečné zločiny. Evidujme je pro tribunál."

Zdroj: BBC, Aljazeera, Twitter

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.