Kanadský odstřelovač Wali bojující proti Rusům na Ukrajině je živý a zdravý: „Byl jsem poslední, kdo se dozvěděl, že jsem mrtvý“

Kanadský odstřelovač Wali bojující proti Rusům na Ukrajině je živý a zdravý: „Byl jsem poslední, kdo se dozvěděl, že jsem mrtvý“
Autor fotografie: Pixabay
23 / 03 / 2022, 11:00

Kanadský odstřelovač přezdívaný Wali, o němž se před několika dny na sociálních sítích rozneslo, že byl údajně na Ukrajině zabit krátce po svém příletu ruskými speciálními jednotkami, se ohlásil a žije. Zvěsti o jeho smrti jsou podle jeho slov součástí propagandistické kampaně Rusů. Zároveň ovšem sám popírá, že by byl kdy příslušníkem jednotky JTF2 a u toho, když byl na vzdálenost 3,45 km zlikvidován bojovník Islámského státu.

Wali přijel na Ukrajinu na začátku války, aby se zde připojil k ukrajinským ozbrojeným silám a podpořil je v boji proti ruské invazi. V úterním rozhovoru z Kyjevské oblasti pro kanadskou stanici Global News uvedl, že je "dobře živený, odpočatý a v pořádku". Oficiálně nepotvrzené zvěsti o tom, že Wali zemřel, se začaly šířit na sociálních sítích minulý týden. Informace kolovala zpravidla formou screenshotu s textem, který sděloval, že Waliho zabili vojáci ruských speciálních sil 20 minut po jeho příletu na Ukrajinu.

Wali kanadské televizi řekl, že ho tyto zprávy překvapily, když se před několika dny vrátil z frontové linie: "Byl jsem poslední, kdo se dozvěděl zprávu, že jsem mrtvý. Myslím, že je to jen trolling. Ale myslím si, že je to zvláštní, protože po nějaké době nepřítel ztratí díky této propagandě důvěryhodnost. Nechápu, proč takové lži šíří. Je to celkem jasné, protože po pár dnech se objevuji a všem říkám, že jsem naživu."

video: youtube

Wali podle svých slov poslední týden strávil na frontové linii v Kyjevské oblasti a nyní odpočívá, protože je nemocný. V dalších dnech plánuje se na frontu vrátit. V oblasti, kde spolu s Ukrajinci bojuje proti Rusům, mělo být dosaženo proti nepříteli pokroku. Při jednom střetnutí se s Rusy Waliho skupina utkala na vzdálenost jen asi 50 m: "Byl jsem v domě, kde rozstříleli místnost hned vedle mě granáty z tanku, byl jsem asi tři metry od nich. Měli jsme štěstí. Teď už vím, jaké to je, když se do vás pustí tank."

Wali také řekl, že byl ohromen tím, jak odlišná byla ukrajinská válka ve srovnání s jinými válečnými zónami, které zná z minulosti. "Není to tak, že by se všechno zhroutilo, pořád je tam internet. Ve většině bojových zón není elektřina ani voda a je tam chaos. Když jdete do centra, je vše v pořádku. Při jedné z hlídek jsem byl v úžasném bytě - stejný byste mohli mít v Torontu. Byl tam automat na espresso."

V ulicích Kyjeva podle něj také zůstalo pobíhat mnoho domácích zvířat a Rusové běžně stříleli psy, protože štěkali a prozrazovali jejich pozice. Útoky ruských jednotek označil za nepříliš sofistikované: "Celé jejich válečné úsilí je amatérské. Nejsou nijak skvělí. Nemají takové schopnosti jako síly NATO. Rusko je chudá země a odráží se to v jejich zbraních. Všechno ničí, jen stále znovu a znovu střílejí na domy," řekl. Podle Waliho, pokud chtějí země Ukrajině pomoci, měly by posílat moderní zbraně, které by vojákům pomohly v boji. Bez nich by podle něj byly již nyní ukrajinské ztráty mnohem vyšší.

A prostřednictvím televize také požádal o uvedení na pravou míru své pověsti. Ta se týká rekordního zásahu bojovníka ISIS na vzdálenost 3,45 km a doprovázela všechny zprávy o příjezdu Waliho na Ukrajinu: "Jsem jen normální voják. Jsem dobrý voják, o tom není pochyb. Ale jsem dobrý voják mezi ostatními dobrými vojáky." Na Ukrajině má v plánu ještě nějakou dobu zůstat: "Možná, že až příště řeknou, že jsem mrtvý, může to být pravda, ale nikdo jim nebude věřit," uzavřel.

Zdroj: Global News; Toronto Star

Tagy článku