Kreml přitvrzuje: Až 15 let vězení za pravdivé informace o ruské invazi

Kreml přitvrzuje: Až 15 let vězení za pravdivé informace o ruské invazi
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Fake news
03 / 03 / 2022, 13:00

Člověk, který bude veřejně šířit informace o invazi na Ukrajině, které by odporovaly ruskému oficiálnímu výkladu, respektive propagandě, může strávit ve vězení až 15 let. Ve Státní dumě budou projednávat příslušný legislativní návrh.

Nejen ruská propaganda nyní v probíhajícím válečném konfliktu na Ukrajině zintenzivňuje nebývale svou činnost, pracuje také Státní duma. Nyní je debatováno o návrhu, který by trestně postihoval veřejné šíření ,,lživých zpráv" o probíhajícím rusko-ukrajinském konfliktu.

,,Fake News" se v tomto případě rozumí informace, které by vykreslovaly válku jako invazi, útok nebo přepad ruskou armádou, nebo by byl líčen jako agrese ze strany Ruska. Postih by se vztahoval i na veřejně vypuštěnou informaci, která by referovala nepravdivě o ztrátách ruské armády.

,,Tyto fake news demoralizují společnost a podemílají víru v armádu a bezpečnostní služby," prohlásil Vasilij Piskarev, ruský poslanec ze strany Jednotné Rusko. Podle Piskareva nejvíc fake news vzniká právě na Ukrajině, ale lživé informace jsou ochotně distribuovány početnými ruskými médii a zveřejňovány na sociálních sítích.

Legislativní návrh podporuje i předseda Státní dumy a blízký spojenec Vladimira Putina Vjačeslav Volodin. O návrhu může být diskutováno nejdříve tento týden.

Zdroj: The Moscow Times, The Times

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.