Legie svobody – Ukrajinci verbují cizineckou jednotku mezi zajatými Rusy. Hlásí se jich údajně stovky

Legie svobody – Ukrajinci verbují cizineckou jednotku mezi zajatými Rusy. Hlásí se jich údajně stovky
Autor fotografie: Pixabay
31 / 03 / 2022, 11:00

Podle vyjádření velení ukrajinských ozbrojených sil někteří zajatí ruští vojáci přešli na druhou stranu a připojili se k ukrajinským jednotkám bojujícím proti invazi armády Vladimira Putina. Ukrajinské ministerstvo obrany ve středu na svém kanálu Telegram uvedlo, že velitelé legie "Svoboda Ruska" navštěvují zadržené bývalé ruské vojáky, "aby vybrali ty, kteří si přejí sloužit." V následném příspěvku uvedlo, že "první dobrovolníci již zahájili individuální doplňkový výcvik."

"Dnes se vojáci legie pod vedením instruktorů ukrajinských ozbrojených sil seznamovali s protitankovou zbraní NLAW," napsali Ukrajinci a příspěvek doplnili snímky vojáků shromážděných kolem vojenské techniky. "Kromě toho se velitelé jednotek legie seznámili s operační situací na frontách." Příslušníci legie měli vyjádřit přání bojovat proti "hlídacím psům Putinova režimu – Kadyrovcům."

Tím mají na mysli bojovníky z Čečenska, kteří jsou loajálními Putinovi spojenci, a podléhají prezidentu a čerstvě Putinem povýšenému generálporučíkovi Ramzanu Kadyrovovi. Tito muslimští válečníci se zatím příliš nevyznamenali. Ukrajinci jim přezdívají "bojovníci z TicTocu" s odkazem na videa umísťovaná na této sociální síti.

Příspěvek na telegramu byl zveřejněn v ruštině na kanálu, který je zpravidla aktualizovaný v ukrajinštině. Zpráva byla rovněž sdílena na novém kanálu Telegramu věnovaném legii Svoboda Ruska. Ten vznikl 10. března a jeho první příspěvek vyzýval ruské válečné zajatce, aby se "připojili k našemu ozbrojenému boji proti Putinovi a jeho režimu."

Ruskojazyčný ukrajinský zpravodajský portál Bagnet uvedl, že vstup do legie je dobrovolný a vyžaduje, aby ruští váleční zajatci podali písemnou přihlášku. Vojáky pak prověřují ukrajinské bezpečnostní služby a kontrarozvědka. Ve středu uvedl, že mezi několika stovkami Rusů, kteří se do legie přihlásili, jsou vojíni i důstojníci.

Od počátku konfliktu se objevují četné zprávy o nízké morálce ruských vojáků, přičemž na sociálních sítích byla hojně sdílena videa, na nichž si vojáci stěžují, že jsou špatně vybaveni, zásobováni a že jim chybí jasná strategie z Moskvy. V některých případech netušili, že jde o válečnou operaci a měli za to, že se účastní cvičení.

Zdroj: Bagnet.org; Telegram LegionofFreedom; Telegram ukrmilitary

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace