Levná ruská ropa, nebo ukrajinská krev. Ministryně Černochová odmítá Orbánovo lavírování. Maďarsko boří jednotu V4

Levná ruská ropa, nebo ukrajinská krev. Ministryně Černochová odmítá Orbánovo lavírování. Maďarsko boří jednotu V4
Autor fotografie: FB Jany Černochové|Popisek: Jana Černochová
29 / 03 / 2022, 15:30

Maďarsko zrušilo plánované setkání ministrů obrany zastupující členské státy Visegrádské skupiny (V4). Polsko a ČR již předtím vzkázaly, že do Budapešti na jednání nepřijedou. Důvod? Maďarský postoj k ruské invazi na Ukrajinu, který se Polsku ani ČR nezamlouvá.

V Maďarsku se neuskuteční plánované jednání ministrů obrany V4 ve dnech 30.-31. března. Maďarsko setkání zrušilo, protože polská i česká strana vzkázala, že do do Budapešti nepřijedou. V současné době jsou vztahy v rámci V4 napjaté.

„Do Maďarska na setkání ministrů obrany V4 osobně nepojedu. Příští týden mají volby a není správné, abych se tam podílela na kampani. Vždycky jsem V4 podporovala a velmi mě mrzí, že pro maďarské politiky je teď levná ruská ropa důležitější než ukrajinská krev," uvedla na svém Twitteru ministryně obrany Jana Černochová.

S podobným stanoviskem jako Černochová vystoupil i její polský kolega Mariusz Błaszczak, který svou účast na jednání v Budapešti zrušil proto, že se mu nezamlouvá až příliš velká vstřícnost Maďarů k jednostranně rozpoutané válečné akci. Rozkolným bodem zrušení jednání se tedy stal právě maďarský přístup k invazi, jehož rétorika vykazuje podle polské a české strany znaky jasných proruských postojů.

Maďarská vláda také na rozdíl od Čechů a Poláků nechce vyvážet zbraně a současně nedovolí, aby přes území Maďarska byl dopravován vojenský materiál na Ukrajinu. Budapešť razí v tomto směru neutrální stanovisko. Další spornou oblastí je pak maďarský postoj k protiruským sankcím, který je spíše vlažný. Za maďarský přístup k ruské invazi kritizoval Viktora Orbána také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v souvislosti s pokračující humanitární krizí v Mariupolu.

Setkání v původním formátu se má uskutečnit v pozdějším termínu, není zatím jasné kdy.

 

Zdroj: euractiv.com, Radio Prague Inernational

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.