Lipavský mlží. Bude Česká republika za uprchlíky platit? Nebo bude nucena je i přijímat

Lipavský mlží. Bude Česká republika za uprchlíky platit? Nebo bude nucena je i přijímat
Autor fotografie: Ggia / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: Syrští a iráčtí migranti
29 / 11 / 2023, 08:30

Nedělní partie na Primě jen potvrdila to, co vláda zjevně nechce přiznat. Participace na Migračním paktu rozhodně nebude vypadat tak, jak prezentuje vláda.

Jedním ze stěžejních témat nedělní partie na Primě byl Migrační pakt, který řešili komunistka Kateřina Konečná a ministr zahraničí Jan Lipavský. Ten připomněl, že Česko přijalo půl milionu ukrajinských uprchlíků, z nichž 360 tisíc nadále dlí v zemi. Díky tomu se vládě podařilo vyjednat dočasnou výjimku z přerozdělování migrantů. Lipavský dále zmínil víru v to, že se ukrajinští uprchlíci mají velkou šanci integrovat.  

Budiž. Jenže celou dobu se vznáší otázka nad tím, co bude, až výjimka skončí. Paní Tománková se ministra ptala přímo, zda nebude naše země nucená přijímat migranty z Blízkého východu nebo za ně platit. Lipavský se začal dušovat, že žádné žadatele přijímat nebudeme. Háček je trochu v té věci, že odpovědi ohledně plateb za odmítnuté migranty se vyhnul. Bohužel ho moderátorka nepřitlačila. A další háček je v tom, že se této odpovědi nevyhýbá jen on. Mlží všichni ve vládě. 

V kotli ovšem přitopila Konečná, která Lipavského vyzvala, ať si dokument pořádně přečte s tím, že v něm stojí nejen povinnost platit za odmítnutého migranta, ale že dokonce země, jež nebude chtít peníze za dotyčnou osobu, nám tuto osobu bude moci vnutit. Pokud má předsedkyně komunistů pravdu, bude to doslova zrada na českých voličích, kteří jsou schopni odpustit leccos, ale téma migrace je pro ně naprosto nepřijatelné.  

Autorský komentář Jaroslava Červenky

 

Tagy článku