Ministři obrany Česka a USA potvrdili zájem uzavřít obrannou dohodu

Ministři obrany Česka a USA potvrdili zájem uzavřít obrannou dohodu
Autor fotografie: Jakub Fajnor, mocr.army.cz|Popisek: Jana Černochová a Lloyd Austin
22 / 04 / 2022, 12:00

Ministryně obrany Jana Černochová a její americký protějšek Lloyd Austin potvrdili zájem uzavřít obrannou dohodu DCA (Defense Cooperation Agreement). Na rozdíl od jiných podobných smluv s jinými státy by měla mít tato dohoda spíše obecnější ráz a nebude v ní například obsažena zmínka o přesném počtu vojáků na našem území či zřízení americké základny v ČR.

Ministryně obrany Jana Černochová absolvovala jednání se svým americkým protějškem Lloydem Austinem, na schůzce se otevřela řada aktuálních témat. Ministři obrany Česka a USA potvrdili na jednání oboustranný zájem v budoucnu uzavřít obrannou dohodu DCA. Tu například ratifikovalo před více než dvěma měsíci náš východní soused Slovensko a s USA ji má podepsanou s většinou členských států NATO.

Dohoda by mimo jiné měla přispět k hladší spolupráci při modernizaci české armády. Jednání o konkrétní podobě smlouvy budou zřejmě trvat několik měsíců. I nadále by o případném pobytu spojeneckých vojáků na českém území rozhodoval český parlament.

Černochová a Austin podepsali na jednání smlouvu o spolupráci mezi českým a americkým zbrojním průmyslem, která byla připravena ještě vládou Andreje Babiše. Podle ministerstva obrany bude smlouva platná deset let a jejím účelem je zajistit, aby podniky z jednoho státu, které chtějí dodávat vojenský materiál do druhé země, nebyly diskriminovány.

V oblasti vyzbrojování je relevantní také otázka tankového a stíhacího letectva, k čemuž ministryně oznámila, že armáda bude potřebovat mít do budoucna ve výzbroji 24 letounů. Budoucnost těchto dvou druhů vojsk se chystá Česká republika řešit v nejbližších letech, ministryně obrany proto zjišťovala, jaká je nabídka americké strany právě v těchto oblastech.

Na přetřes přišlo i téma nákupu dalších vrtulníků. ČR podepsala ještě ze vedení předchůdce ministryně obrany Lubomíra Metnara smlouvu na dodání 12 vrtulníků UH-1Y Venom a AH-1Z Viper, nicméně Černochová považuje takový počet za nevyhovující. Podle ní by armáda chtěla mít kolem 30 strojů. ,,Bavili jsme se o tom, zda by nepřišly dřív nebo jich nepřišlo větší množství," řekla k tomu ministryně obrany.

Černochová hovořila se svým americkým protějškem také o situaci na Ukrajině i pomoci, kterou jí ČR poskytuje zejména dodáváním vojenského materiálu. Tuto pomoc Austin ocenil a ČR poděkoval za to, jak se postavila k válečné situaci na Ukrajině. Černochová Austina ujistila, že ČR je připravena dodat na Ukrajinu další vojenský materiál.

Ministryně obrany na jednání zopakovala, že ČR hodlá dodržet závazek vůči NATO, tedy vydávat v roce 2025 na obranu 2% HDP. Zmínila také spolupráci při vytváření alianční jednotky na Slovensku. Na závěr svého úvodního projevu Černochová pozvala Austina do Prahy.

Zdroj: iRozhlas, mocr.army.cz

 

Tagy článku