Ministryně obrany Černochová: Česká republika je vnímaná jako země, která pomáhá Ukrajině skutečně masivně

Ministryně obrany Černochová: Česká republika je vnímaná jako země, která pomáhá Ukrajině skutečně masivně
Autor fotografie: Ministerstvo obrany|Popisek: Jens Stoltenberg, americký ministr obrany Lloyd Austin, Jana Černochová
17 / 03 / 2022, 17:00

Ministryně obrany Jana Černochová se ve středu 16. března 2022 zúčastnila mimořádného zasedání ministrů obrany členských států NATO v Bruselu. Hlavním cílem aliančních šéfů obrany bylo odsouzení ruské invaze a vyjádření jednotné alianční podpory Ukrajině. Ministryně obrany ujistila spojence, že pro splnění našeho závazku dávat 2 % HDP na obranu udělá česká vláda maximum.

Ta byla hlavním bodem prvního bloku jednání, který ukázal jednotu Západu i tím, že se jej zúčastnili ministři obrany Finska, Švédska, Gruzie i zástupce EU, na dálku i ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. 

Vystoupení české strany se věnovalo objemu vojenské i humanitární pomoci, kterou už Česko Ukrajině dodalo, i tomu, že ukrajinské ambasádě v Praze pomohl resort obrany vybrat více než 600 milionů korun na vojenský materiál od českých zbrojařů. „Česká republika je vnímaná jako země, která pomáhá Ukrajině skutečně masivně, ať už vojenským materiálem, nebo starostí o ukrajinské uprchlíky,“ řekla ministryně Černochová. 

Druhý blok jednání se nesl ve znamení nutnosti posilovat obranyschopnost Aliance. Všichni spojenci se shodli, že je třeba posilovat alianční obranu a odstrašení, zároveň se ale vyhnout krokům, které by mohly vést k přímé vojenské konfrontaci.

Konkrétním krokem je v tomto ohledu posílení východního křídla NATO, v rámci nějž bude hrát významnou roli i Česká republika. Bude totiž vedoucí zemí mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku. „Vyšleme v rámci mandátu až 650 vojáků. Spolu s námi by se měli podílet také zástupci Německa, Polska, USA a Slovinska a velice pravděpodobně také Nizozemska,“ připomenula ministryně obrany.

Důležitým tématem, na kterém se shodli všichni spojenci, byla nutnost urychleně posílit investice do obrany. Ministryně obrany ujistila spojence, že pro splnění našeho závazku dávat 2 % HDP na obranu udělá česká vláda maximum. 

„Na resortu obrany máme všechny předpoklady k tomu, abychom deficit ve výdajích na obranu co nejdříve dohnali,“ řekla ministryně Černochová s tím, že se o nutnosti dosáhnout dvouprocentní hranice co nejdříve bavila také s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem. V rámci krátkého bilaterálního setkání mluvili i o tom, že by mělo Česko zájem o další vrtulníky systému H-1 Viper a Venom, protože 12 strojů, které Armáda ČR dostane v příštím roce, se vzhledem k aktuální situaci ukazují jako nedostatečný počet.

O bilaterální jednání českou stranu požádal také britský ministr obrany Ben Wallace. I tomuto jednání dominovalo téma Ukrajiny, ale výrazně se dotklo také dlouhodobě vynikající úrovně česko-britské obranné spolupráce. Oba ministři se shodli, že ji chtějí nadále prohlubovat, a to i ve formátu V4 spolu se Spojeným královstvím.

Autor: Jakub Fajnor

Zdroj: Ministerstvo obrany

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace