Ministryně obrany urychluje nákupy techniky. Po ručních zbraních jsou na řadě Tatrovky. Dodány mají být ještě letos

Ministryně obrany urychluje nákupy techniky. Po ručních zbraních jsou na řadě Tatrovky. Dodány mají být ještě letos
Autor fotografie: Tatra Trucks|Popisek: TATRA FORCE (T 815-7)
25 / 04 / 2022, 14:00

V příštích třech letech má do obrany jít podle současných plánů o 48 miliard více oproti původnímu záměru vlády Petra Fialy (ODS). Ten byl postaven na střednědobých výhledech předchozí vlády Andreje Babiše (ANO), s cílem dosáhnout výdajů na obranu ve výši 2 % HDP v roce 2025. Navýšení je přímou reakcí na ruskou agresi na Ukrajině ve snaze urychlit akviziční a modernizační projekty Armády České republiky. Po nákupu ručních zbraní přichází žádost ministryně obrany Jany Černochové (ODS) o další konkrétní krok - navýšení obranného rozpočtu o 1,36 miliardy a urgentní nákupy celkem za 2,8 miliardy korun. Půjde především o nákladní automobily TATRA.

Předseda vlády ČTK řekl: "Díky zapojení domácích firem je to zároveň podpora českého průmyslu, naší ekonomiky a zaměstnanosti." Žádost o navýšení rozpočtu obrany o dalších 1,4 miliardy korun oznámila ministryně obrany Jana Černochová během své cesty do Spojených států amerických, kde jedná se svým protějškem, ministrem obrany Lloydem Austinem o bilaterální vojenské spolupráci. Celkem dosahují urgentní nákupy částky 2,8 miliardy korun, a většina je určena pro nákup nákladních vozidel TATRA.

Jde o logický krok i ve vztahu k tomu, co sledujeme na Ukrajině, kde se ruská armáda potýkala a potýká s nevyhovujícím stavem svých logistických prostředků. Nelze se soustředit jen na potřeby bojových jednotek - prostředky logistiky, bojové podpory a bojového zabezpečení hrají nezastupitelnou roli, a obnova vozového parku a náhrada starších vozidel moderními celkově zvyšuje efektivitu nasazení armády, a současně snižuje náklady na provoz i spotřebu pohonných hmot.

Již v dříve dala vláda na vědomí, že je připravena v případě žádosti Ministerstva obrany o dodatečné prostředky na konkrétní projekty vyhovět. Prvním krokem v tomto směru byl nákup ručních palných zbraní podle rámcové dohody s Českou zbrojovkou za přibližně 1 miliardu Kč, čímž byl letošní obranný rozpočet navýšen na 89,15 miliardy korun, a současně mohly být některé ruční zbraně, jako odstřelovací pušky Dragunov, dodány bojující Ukrajině, protože je u útvarů AČR nahradily modernější zbraně.

Ekonomická náměstkyně MO Blanka Cupáková uvedla, že kopřivnická Tatra Trucks z holdingu CSG je schopna dodat požadovaná vozidla ještě v letošním roce, což potvrdil také mluvčí skupiny CSG Andrej Čírtek: "Tatra je připravena přednostně plnit objednávky pro Armádu České republiky." Prostředky pro urgentní nákupy jsou z větší části k dispozici po revizi původního rozpočtu MO (z jiných položek je tak na akvizice uvolněno 1,4 miliardy korun), a o dalších 1,36 miliardy žádá ministryně obrany Ministerstvo financí. Uvolnění těchto prostředků bude schvalovat vláda.

Podle MO není snadné strategické zakázky urychlit v krátké době. Kromě zřízení obranného fondu, z něhož by se strategické akvizice financovaly, chce vláda také uzákonit výdaje na obranu ve výši 2 % HDP. Této hranice chce podle programového prohlášení dosáhnout do roku 2025. Během víkendové konference KDU-ČSL zaznělo, že mají její ministři na vládě prosadit urychlení růstu obranných výdajů tak, aby se ČR na 2 % HDP dostala již v roce 2024.

Zdroj: ČTK; iDnes

Tagy článku