Německá ministryně obrany Lambrechtová oznámila rezignaci. Jejího nástupce čeká těžká práce

Německá ministryně obrany Lambrechtová oznámila rezignaci. Jejího nástupce čeká těžká práce
Autor fotografie: Arlington National Cemetery, flickr public domain|Popisek: Christine Lambrechtová
16 / 01 / 2023, 18:15

O uvolnění z funkce požádala německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Byla pod tlakem již nějakou dobu. Zásadní otázkou je, kdo by jí mohl nahradit, zda někdo ze spolustraníků SPD nebo dojde ke koaličnímu vyjednávání, jehož výsledek může být velmi nejistý.

Lambrechtová si prošla řadou politických funkcí, a to na lokální úrovni, v parlamentu i jako ministryně spravedlnosti, rodinných záležitostí a naposledy obrany. Rezignovat na pozici neznamená, že se Lambrechtová nemůže uplatnit v jiné oblasti. Jen Bundeswehr evidentně utrpěl škody. Je to jednak v modernizaci a poté v přípravě kontingentu VJTF (Síly velmi rychlé reakce NATO).

Obtíže vozidla BVP Puma, jež nebyly způsobeny technickými parametry, ale podle dostupných informací „lajdáctvím“ vojáků, svědčí jednak o stavu Bundeswehru, a rovněž i o jeho politickém a vojenském velení. Takže zřejmě by neměla rezignovat pouze ministryně, ale i řada dalších funkcionářů v systému velení a řízení ozbrojených sil, ať již úředníků nebo vojáků. Platí zásada padni, komu padni.

MBT Leopard jsou nejrozšířenější tanky v NATO, BVP Puma se příliš neujala, ale zastupuje ji na dalších trzích ve zbrojovce Rheinmetall vyvinutý Lynx, kdy příkladem může být Maďarsko. Pro Rheinmetall je to dobrý komerční tah, proč mít 50 % z BVP Puma, když může mít 100 % z vozidla Lynx.

Takže otázkou je, zda dojde k mocenskému přeskupení ve vládě. A též je otázkou, kdo a jak bude řídit německé inisterstvo obrany. Ale z dálky se jeví, že by určitě nový ministr nebo ministryně měli uvažovat o vystřídání nejvyššího managementu, pokud vojáci neplní své základní i prioritní úkoly, a to údržbu vozidel a příprava k nasazení v rámci sil VJTF jistě je.

Co tedy bude prioritní, obrana, kolektivní obrana nebo interní politika? Německo se velmi intenzivně zmítá v interních problémech, nejdříve jen sliby Ukrajině a žádné skutky, pak dodávky vyřazovaných BVP a kritika Polska za plán dodat tanky Leopard Ukrajině, jež mimochodem nebyly nakoupeny formou mezivládní dohody (G2G), ale je to licenční výroba a modernizace PL tanků Leopard 2A4 od Rheinmetall, kdy dnes společnost KMW nabízí model 2A7. Generační rozdíl dá se říci je velký, ale jistě jsou zde i vlivové/lobbistické struktury.

Británie slíbila dodat tanky Challenger 2, jenž má NATO ráži 120 mm, ale na rozdíl od jiných NATO tanků je hlaveň s drážkovaným vývrtem a ne hladkým jako Leopard nebo Abrams, tedy munice je nezaměnitelná, stejně jako dodávky z Francie. Nyní Ukrajina bere, co dostane, ale pak bude muset řešit unifikaci a logistiku.

Obdobně se Německo bude muset rozhodnout, s kým a hlavně jak spolupracovat. Jenže to přesně odpovídá tvrzení, „budeme Ukrajinu bránit do poslední ukrajinského vojáka“. A Německo je svým přístupem přesně na této linii, výměna ministryně obrany za někoho jiného nemohla přijít v horší dobu.

Nový ministr nebo ministryně se bude muset seznámit s rezortem, rozpočtem, možnostmi a schopnostmi a pak stanovit cíle a úkoly pro další období. To si samozřejmě vyžádá určitý čas.

Požádali jsme o vyjádření ministryni obrany ČR Janu Černochovou a poslance sněmovního Výboru pro obranu:

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) zmínila roli Christine Lambrechtové v rámci projektu kruhové podpory Ukrajiny formou daru tanků Leopard 2 České republice: "Ráda bych paní ministryni poděkovala za spolupráci, německá strana nám jako kompenzaci za pomoc Ukrajině darovala 15 tanků Leopard, první stroj dorazil do České republiky už před Vánocemi. Jsem přesvědčena, že v intenzivní spolupráci bude pokračovat i nový spolkový ministr obrany."

Členka Výboru pro obranu za hnutí STAN, poslankyně Michaela Opltová není odchodem Lambrechtové překvapena: "O rezignaci paní ministryně se spekulovalo již delší dobu, takže její odstoupení nevnímám jako něco překvapivého. Věřím, že její nástupkyně či nástupce se tohoto, v poslední době velmi náročného, postu ujme s větší profesionalitou. Stejně tak jsem přesvědčena, že tato změna nijak neovlivní dosavadní spolupráci a pomoc Ukrajině." Překvapen odstoupením ministryně Lambrechtové nebyl ani poslanec Jiří Horák (KDU-ČSL), který poukázal na některé její nešťastné výroky.

Jako možný důsledek vyšší pozornosti věnované v poslední době tématu obrany a vyšší nároky v jeho rámci vnímá odchod Lambrechtové člen Výboru pro obranu za hnutí STAN Petr Liška: "Jen obecně jsem vnímal mediální tlak, který byl spojován s ministryní obrany SRN Christine Lambrechtovou, nicméně musím přiznat, že jsem detaily výhrad k její osobě blíže nesledoval. Politika je vrtkavá profese, kde musí být každý připraven být nahrazen. Nechci nijak spekulovat o důvodech pro odstoupení, ale je realitou, že agresí Ruska na Ukrajině se velmi změnila pozornost a nároky na kvalitu obrany jednotlivých zemí v Evropě. Téma obrany se dostává velmi do popředí zájmu a tedy může i sílit zájem politiky v resortu více sledovat a hodnotit."

Předseda Výboru pro obranu a exministr obrany Lubomír Metnar (ANO) vnímá rezignaci německé ministryně obrany jako její osobní rozhodnutí po delší době kritiky, která zněla z řad opozice. Podle poslance hnutí ANO a místopředsedy Výboru pro obranu Pavla Růžička se jasně ukázalo, že jak Ursula von der Leyen tak i Christine Lambrechtová německou armádu totálně rozložily. Bundeswehru podle jeho názoru nic pořádně nefunguje, ministryně vše podstatné podcenili: "Pro mě je to odstrašující případ." A velmi kritický je k odcházející ministryni také poslanec SPD Radovan Vích: "Dalo se to čekat. Ministryně obrany Německa Lambrechtová neměla schopnosti vést již tak zdecimovaný Bundeswehr. Je smutné, že odbornou kvalifikaci přebíjí genderová vyváženost."

Zdroj: nato.int, theguardian.com, reuters.com, bbc.com

 

Tagy článku