Německo dodá Ukrajině protiletadlové systémy Gepard. Problém může představovat chybějící munice

Německo dodá Ukrajině protiletadlové systémy Gepard. Problém může představovat chybějící munice
Autor fotografie: Hans-Hermann Bühling, CC BY-SA 3.0|Popisek: Protiletadlový systém Gepard
27 / 04 / 2022, 15:00

Německo poskytne Ukrajině samohybné protiletadlové systémy Gepard, nicméně potíž může představovat munice, kterou Německu pro zmíněné zbraňové systémy dodává Švýcarsko.

Zřejmě i pod tlakem svých partnerů v NATO, že Německo nedodává Ukrajině těžké zbraně, se rozhodl Berlín poslat válčící zemi 50 protiletadlových systémů Gepard. Na mezinárodní konferenci o Ukrajině na americké základně Ramstein to oznámila jindy rezervovaná německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. 

Německé nabídce nahrál fakt, že Gepardy již nefigurují ve výzbroji Bundeswehru, nicméně jejich výrobce, Krauss-Maffei Wegmann, má vlastní zásoby těchto systémů, které po rozhodnutí vlády mohou být doručeny na horkou ukrajinskou půdu.

Ukrajinu německá nabídka překvapila, jak prohlásil velvyslanec v Berlíně Andrij Melnyk, nicméně podle něho bez munice budou Ukrajině systémy k ničemu. Podle velvyslance je nutno zajistit munici pro Gepardy v příštích dnech, jinak bude muset Ukrajina německou nabídku odmítnout.

To může představovat závažný problém, protože Švýcarsko, které dodává munici do protiletadlových systémů, její reexport na Ukrajinu jako neutrální stát vetovalo. Švýcarská neutralita zapovídá zemi posílat válečný materiál do konfliktních či válečných oblastí.

Německo vzneslo dotaz švýcarské straně, jestli by mohla být munice do Gepardů přesunuta na ukrajinské válčiště, nicméně odešlo s nepořízenou a otázkou tedy zůstává, zda ,,nějakou" munici společně s Gepardy vůbec Berlín Kyjevu pošle, když Švýcarsko odmítlo. Nicméně Německo na druhé straně slíbilo Ukrajině, že pro Gepardy munici získá, neupřesnilo ale zatím jakým způsobem.

Gepard je německý samohybný protiletadlový systém, který je osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon. Vyvinut byl v 60. letech a do služby se dostal v 70. letech. Je vybaven radiolokátory, které dokáží sledovat zachycený cíl a zároveň hledat další. Aby ani v dnešní době nezaostával, byl v devadesátých letech modernizován. Celkem se vyrobilo 377 kusů pro Bundeswehr. Provozovateli systému jsou například Brazílie, Jordánsko či Rumunsko.

Zdroj: swissinfo.ch, Defense News

 

Tagy článku