Německý poslanec ostře: Vláda má k dispozici tanky, nechce je předat Ukrajině záměrně. Důvodem jsou historické vazby s Ruskem

Německý poslanec ostře: Vláda má k dispozici tanky, nechce je předat Ukrajině záměrně. Důvodem jsou historické vazby s Ruskem
Autor fotografie: Rainer Lippert, CC BY-SA 4.0 |Popisek: Leopard 1A5 (ilustrační obrázek)
13 / 07 / 2022, 09:00

Německý poslanec za CDU Roderich Kiesewetter prohlásil, že i když má Berlín k dispozici tanky i bojová vozidla, vláda je záměrně odmítá předat Ukrajině.

I když má Německo možnost předat tanky a další obrněnou techniku, záměrně je odmítá poslat na Ukrajinu, míní německý poslanec Roderich Kiesewetter. Podle Kiesewettera by Německo mohlo poslat na Ukrajinu 100 bojových vozidel pěchoty Marder, z toho 30 již ve velmi krátké době. Varoval současně před tím, že Berlín riskuje ztrátu důvěryhodnosti tím, že neustále váhá poskytnout napadené zemi potřebné zbraňové systémy.

V rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung neskrýval poslanec své rozhořčení, když řekl, že Ukrajina se pomalu vzdává snahy, že by Německo jí mohlo poslat tanky a bojová vozidla pěchoty, ačkoli tato technika je dostupná. „Zdá se, že vláda podléhá ruské taktice zaměřené na opakování Sýrie. Rusko chce, aby válka zmizela z titulních stránek novin, aby byl Západ válkou unaven, a aby Ukrajina, která se nachází v centru pozornosti NATO, dlouhodobě hladověla,“ uvedl v interview Kiesewetter.

Příčinu, proč vláda kancléře Olafa Scholze projevuje takovou váhavost v dodávkách Ukrajině, která se stala obětí ruské agrese 24. února, vidí v historických vazbách sociálních demokratů na Kreml. „Může to být způsobeno způsobem myšlením v tradici Egona Bahra (pravá ruka kancléře Willyho Brandta), který řekl, že Ukrajina nemůže patřit zcela ani na Západ, ani na Východ. Část německé vlády vidí Ukrajinu jako nárazníkový stát a spolupráci s Ruskem považuje za důležitější než obranu svobody země, která se staví proti násilné rusifikaci,“ přidal další postřeh Kiesewetter.

Podle poslance nedohlédla Scholzova vláda širší globální ruskou strategii, která používá hlad, migraci a energie putující do Evropy jako zbraň. Scholz v posledních týdnech čelí tlaku opozice, ale i některých vlastních ministrů, aby vládní ,,zbrojní podpora" Ukrajiny byla daleko větší, než je doposud.  

Zdroj: tvp.info, poland.posten.com

Tagy článku