Nepokoje ve Švédsku: Chci zakázat islám, budu pálit dál Korán, hřímá krajně pravicový politik Paludan

Nepokoje ve Švédsku: Chci zakázat islám, budu pálit dál Korán, hřímá krajně pravicový politik Paludan
Autor fotografie: Pixabay
20 / 04 / 2022, 14:00

Ve Švédsku propukly nepokoje, které souvisí s mítinky krajně pravicové strany Tvrdý směr.

Ve Švédsku začaly demonstrace ve čtvrtek a postupně se rozšířily i do dalších měst včetně Stockholmu. Souvisejí s akcemi krajně pravicové strany Tvrdý kurz, kterou vede Rasmus Paludan. Tato strana požaduje jako jeden ze svých ústředních požadavků zákaz islámu, je tvrdě protiimigrační.

Paludan plánuje na shromážděních pálit Korán, což už sám již před časem udělal, na to jsou však muslimové všude na světě velmi citliví. Krajně pravicový švédsko-dánský politik Paludan, který brojí proti imigrantům, má v plánu na mítincích v tomto počínání pokračovat. Po ostrých střetech demonstrantů s policií, které se odehrály, bylo zajištěno více než 40 lidí.

                                    

                                                                              Video: YouTube

To, že se nejednalo o okrajovou záležitost, potvrdil švédský policejní šéf Anders Thornberg, který prohlásil, že ještě nikdy nebyl svědkem tak intenzivních násilostí, které se odehrály ve městě Norrköping. Tam v důsledků vyhrocených událostí bylo zraněno několik lidí.

Švédská policie vyhodnotila násilné akce jako snahu demonstrantů vyvolat záměrnou konfrontaci s pořádkovými jednotkami, někteří protestující mají být organizováni v kriminálních skupinách a jsou policii důvěrně známí již z minulosti. Někteří maskovaní demonstranti házeli po policejních příslušnících kameny a vyvolávali cíleně střety.

Paludanova strana Tvrdý směr je okrajovou politickou stranou, která v dánských parlamentních volbách v roce 2019 získala 1,8% hlasů, což na získání mandátu nestačilo. Paludan není švédským ani dánským úřadům neznámý, v roce 2020 byl v Dánsku uvězněn za sérii deliktů včetně rasismu.

Zdroj: The Guardian, BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.