Nigerijská facka vládě - diplomatické fiasko kvůli Izraeli si za rámeček nedá

Nigerijská facka vládě - diplomatické fiasko kvůli Izraeli si za rámeček nedá
Autor fotografie: Evropský parlament / Public domain|Popisek: Petr Fiala v Evropském parlamentu
13 / 11 / 2023, 09:30

Měl to být jeden z vrcholu afrického turné premiéra Petra Fialy. Místo toho si však vláda utrhla diplomatickou ostudu. Nigérie zrušila zrušila Fialovu návštěvu s oficiálním odůvodněním, že nemá pro něho program. Ve skutečnosti africký stát neměl zájem na jednání pravděpodobně z důvodu až příliš horlivé podpory Izraele.

Ten důvod je už na první pohled podezřelý. Nigérie prý zrušila návštěvu českého ministerského předsedy z důvodu, že pro něho nezajistila program. Na druhý pohled se jedná o zjevnou záminku, že africký stát nemá aktuálně zájem o čemkoliv s českou stranou jednat. Pokud by jej měla, určitě by program, který se připravuje týdny či měsíce dopředu, pro Fialův tým adekvátně sestavila.

Pro Fialovou vládu je zrušení státní návštěvy na úrovni premiéra Nigérie bezesporu diplomatickým neúspěchem a na druhé straně také mementem do budoucna. Předseda vlády Petr Fiala si sliboval v rámci svého afrického turné, že dojde v širším rozsahu k navázání bližších politických a podnikatelských styků s černým kontinentem, který předchozí vlády zanedbaly a v podstatě vyklidly prostor Rusku a Čí. Ta například postavila v Nigérii železnici, investuje do tamní infrastruktury a rozjíždí další projekty.

Právě návštěva Nigérie měla představovat pomyslný vrchol snažení o znovunavázání styků s Afrikou, leč se to nepodařilo podle plánu, a na vině je zřejmě až moc horlivá podpora Izraele, který byl 7. října tohoto roku napaden ozbrojenými komandy militantního hnutí Hamás.

Jana Černochová

Nigérii s největší pravděpodobností nevadí jasná a tranparentní podpora židovské země ze strany ČR, to je samozřejmé právo každé země, po chuti jí však není zřejmě jejííliš zdůrazňovaná vnější symbolika či mediální okázalá gesta, která vyznívají nakonec kontraproduktivně. Máme na mysli například ministryni obrany Janu Černochovou zabalenou do izraelské vlajky či její tweet, že ČR má vystoupit z OSN, která má prý fandit teroristům kvůli přijaté rezoluci, jež vyzývá k humanitárnímu příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás. A našli bychom jistě i další gesta směrem k izraelské podpoře, kterou však nigerijská strana neshledává na diplomatickém poli jako patřičná či žádoucí.

Nigérii tedy vadí především způsob komunikace, který zvolila Fialova vlády, respektive někteří její členové. Podpora Izraele je jistě v době mimořádně zhoršené bezpečnostní situace na Blízkém východě na místě, na druhé straně je třeba oddělovat obsah a formu. Zatímco obsah je v pořádku, méně už její forma, projevovaná gesty, o nichž již byla řeč. A jasně se projevila asi největší slabina vlády - kabinet Petra Fialy má nemalé problémy s komunikaci nejen dovnitř, ale také navenek, je to tedy oblast, na které musí ve zbývající dvouletce vládnutí nutně zapracovat.

,,Africká iniciativa", která má obnovit politické a podnikatelské styky s černým kontinentem, v podstatě ztracené již v 90. letech, je jistě chvályhodná a také potřebná. Nicméně vláda si do ní sama hodila vidle. I vnější gesta či symbolika a komunikace hrají na diplomatickém poli důležitou, ba možná klíčovou roli. Pokud to Fialova vláda nepochopí, může na něm sklízet trpké ovoce i dál.


Autorský komentář Petra Duchoslava

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.