Novým ministrem obrany Polska by měl být předseda lidovců Władysław Kosiniak-Kamysz

Novým ministrem obrany Polska by měl být předseda lidovců Władysław Kosiniak-Kamysz
Autor fotografie: Gnesener1900 | Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0|Popisek: Polské ministerstvo národní obrany
13 / 11 / 2023, 13:00

Ačkoliv portfolio obrany jen v Polsku v koalicích tradičně doménou největší politické formace, jednání o koalici nakonec vedla k tomu, že Občanská koalice vedená Donaldem Tuskem nabídla křeslo ministra obrany a 1. místopředsedy vlády polským lidovcům (PSL).

Nabídka je také důsledkem toho, že o právě o poslance lidovců jako potenciálního koaličního partnera vede boj premiér Morawiecki dosavadní vlády Práva a spravedlnost, který získal pověření prezidenta k sestavení vlády a musí do měsíce získat většinu v Sejmu. To se zdá nepravděpodobné, protože na druhé straně politického spektra se zformoval blok mnoha stran vedený Donaldem Tuskem, který už podepsal koaliční smlouvu a ve druhém pokusu o získání většinymůže spoléhat na pověření k sestavení vlády právě od Sejmu, kde disponuje většinou.

Władysław Kosiniak-Kamyszje je představitelem mladší generace polských lidovců. Zakládal jejich mládežnickou organizaci v roce 2000 a od té doby se věnuje politické činnosti. V minulé vládě Občanské platformy 2011-2015 byl ministrem práce a sociálních věcí. Předsedou strany se stal v roce 2015, kdy je Polská lidová strana přešla do opozice. Byl i kandidátem lidovců v prezidentských volbách v roce 2020. Skončil v prvním kole na 5. místě (2,36 %) a ve druhém kole podpořil levicového kandidáta proti současnému prezidentovi.

Vcelku úspěšné působení v exekutivě a 12 let parlamentní zkušenosti bude pro něj výhodou, i když bude muset počítat s tím, že jeho kritici budou poukazovat na to, že s resortem obrany, který patří v Polsku k nejdůležitějším, nemá žádné zkušenosti. Władysław Kosiniak-Kamyszje lékařem. Pochází z rodiny vojáků a politiků. Jeho dědečekWładysław bojoval v první světové válce a v následující polsko – litevsko – běloruské akce na obranu nezávislosti před bolševickým Ruskem. Ve druhé světové válce působil v řadách konspirační armády polských lidovců „Bataliony Chłopskie“, která v okupovaném Polsku čítala 170.000 členů. Otec byl ministrem zdravotnictví v první demokratické vládě Polska po r. 1989.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.