Obležený Mariupol dál vzdoruje. U Kyjeva byl ruský postup ukrajinskými obránci zastaven

Obležený Mariupol dál vzdoruje. U Kyjeva byl ruský postup ukrajinskými obránci zastaven
Autor fotografie: foto: Evgen Kotenko/Ukrinform; red.
21 / 03 / 2022, 10:30

Ukrajina odmítla kapitulaci Mariupolu. Severně od Kyjeva probíhají těžké boje. Podle informací, které zveřejnilo britské ministerstvo obrany, se ruský postup ze severovýchodu zastavil. Síly postupující ze směru od Hostomele na severozápadě byly ukrajinskou obranou odraženy. Většina ruských sil zůstává více než 25 kilometrů od centra města.

Navzdory pokračujícímu nedostatečnému pokroku zůstává Kyjev podle všeho stále hlavním vojenským cílem ruské ofenzívy a je pravděpodobné, že i v nadcházejících týdnech se bude snažit město obklíčit.

Ukrajina také odmítla ruskou lhůtu pro ukončení bojů v obléhaném přístavním městě Mariupol s tím, že o složení zbraní nemůže být řeč. Dmytro Gurin, poslanec ukrajinského parlamentu z Mariupolu, prohlásil, že město, kde je podle odhadů uvězněno 300 000 lidí, se nevzdá, přestože se jej Rusové snaží vyhladovět.

"Nyní jasně vidíme, že cílem Rusů je vyvolat hlad, aby v diplomatickém procesu prosadili svou pozici, a pokud se město nevzdá, a město se nevzdá, nepustí lidi ven," citovala jej britská BBC. Gurin také říká, že týmy stále nejsou schopny vyčistit trosky divadla, jehož budova byla v minulém týdnu zničena ruským útokem. Předpokládá se, že v suterénu, který útok vydržel, zůstaly uvězněny stovky lidí.

Zdroj: Twitter, ČTK; BBC 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.