Ostrá střelba, vojenské manévry. Čína zahájila námořní cvičení kolem Tchaj-wanu

Ostrá střelba, vojenské manévry. Čína zahájila námořní cvičení kolem Tchaj-wanu
Autor fotografie: Times Asi, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Vojenské cvičení v Jihočínském moři (ilustrační obrázek)
04 / 08 / 2022, 12:00

Čínská armáda zahájila vojenské cvičení v bezprostřední blízkosti Tchaj-wanu. Reaguje tak na úterní návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Čína hodlá reagovat na návštěvu, kterou vykonala předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Peking považuje ostrov za svou integrální součást podle zásady jedné Číny, a na Tchaj-wan jednak uvalila sankce s platností od středy a rovněž pořádá velké vojenské cvičení v bezprostřední blízkosti ostrova. Zvyšuje pohotovost armády a také přítomnost válečných lodí kolem něj.

Rozsáhlé vojenské cvičení, jehož součástí je i ostrá střelba, má trvat do 7. srpna.

Tchaj-wan míní, že všechny tyto kroky představují snahu o blokádu námořního a vzdušného prostoru ostrova a považuje je za neodpovědné a nerozumné, protože zvyšují celkové napětí mezi oběma státy a podrývají stabilitu regionu.

Navíc vojenské cvičení bezprostředně uskutečňované po návštěvě Pelosiové na mnoha místech přímo zasahuje do teritoriálních vod Tchaj-wanu, vzkázal Tchaj-pej. Podle tchaj-wanských politických představitelů by čínské jednotky mohly případně zablokovat klíčový přístav Ťi-lung, ale i další strategicky důležitá místa.

Za iracionální naopak označil návštěvu Pelosiové čínský ministr zahraničí Wang I a zmíněné kroky jsou pouze reakcí na ni. Peking usiluje podle něho o diplomatické řešení krize, na druhé straně nedopustí, aby byly jeho nezadatelné zájmy v regionu poškozeny.

Čína si dlouhodobě nárokuje Tchaj-wan jako své území a několikrát již stačila vzkázat, že v případě vyhlášení jednostranné nezávislosti Tchaj-wanu by ,,zjednala pořádek" silou.

Zdroj: Reuters, Al-Džazíra

Tagy článku