Polsko navrhne na summitu NATO vyslání mírové mise na Ukrajinu. Česká republika je připravena o návrhu jednat

Polsko navrhne na summitu NATO vyslání mírové mise na Ukrajinu. Česká republika je připravena o návrhu jednat
Autor fotografie: Pixabay
18 / 03 / 2022, 17:00

Polský premiér Mateusz Morawiecki podá příští týden na summitu NATO žádost o vyslání mírové mise na Ukrajinu. Česká republika je podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) připravena o návrhu jednat a premiér Petr Fiala (ODS) jej prodiskutuje s prezidentem Milošem Zemanem a vládou. Problémem je mandát podobné mise. Rusko ji v Radě bezpečnosti zcela určitě nepodpoří. Proti vyslání jednotek na Ukrajinu se vymezil ve středu také německý kancléř Olaf Scholz.

Mimořádný summit NATO se bude na téma ruské agrese proti Ukrajině a možných řešení konat 24. března, kdy také proběhne summit Evropské unie. Polsko na summitu podle premiéra Morawieckiho požádá o vyslání mírové mise na Ukrajinu. O návrhu hovořil během cesty premiérů Polska, Česka a Slovinska polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński. V obecné rovině o potřebě vyslání "modrých přileb" hovořila také v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce ČT ministryně obrany Jana Černochová.

"Když nyní bomby padají čím dál tím blíž k polským hranicím, využijeme to jako argument, jak v kontextu těch nejprogresivnějších návrhů (ukrajinského) prezidenta Volodymyra Zelenského, tak našich návrhů formulovaných v Kyjevě," uvedl Mateusz Morawiecki v reakci na dopady ruských raket na ukrajinský Lvov, který je pouhých několik desítek kilometrů od polské hranice.

"Nebude to snadné ani rychlé, ale abychom se k tomu mohli odhodlat, musíme začít pracovat na různých scénářích," řekl mluvčí polské vlády Piotr Müller Polské tiskové agentuře. "Názory některých západoevropských zemí jsou v současné době zdrženlivé, nicméně další tlak by mohl znamenat, že v budoucnu bude taková mise zorganizována."

Podle jeho slov nejde o misi, která by měla znamenat přímou konfrontaci s Ruskem. Mělo by jít o vyslání jednotek do oblastí, které v současnosti nejsou Ruskem okupovány a "vyslání jasného signálu, že válečné zločiny jsou nepřijatelné."

Reakce generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga byla vlažná. "NATO podporuje mírové úsilí a apeluje na Putina, aby stáhl ruské vojáky z Ukrajiny," řekl Stoltenberg, ale "neplánujeme vyslat vojáky NATO na Ukrajinu". Německý kancléř Olaf Scholz podle listu Tagesschau, který citovala agentura PAP, tuto myšlenku rovněž odmítl.

Polský záměr podpořil také předseda českého sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP09): "Má to mou plnou podporu. Poskytnutí humanitární pomoci a obrana civilistů musí být před Putinem chráněna i příslušnými ozbrojenými silami. Nemůžeme ho nechat si dělat, co chce," napsal na svůj twitterový účet.

Zdroj: ČTK, Notes from Poland, Twitter

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.