Premiér Fiala míří do obleženého Kyjeva vyjádřit podporu Ukrajině. Město bylo v noci ostřelováno

Premiér Fiala míří do obleženého Kyjeva vyjádřit podporu Ukrajině. Město bylo v noci ostřelováno
Autor fotografie: Pixabay
15 / 03 / 2022, 10:15

Premiér České republiky Petr Fiala (ODS) spolu s premiéry Polska Mateuszem Morawieckým a Slovinska Janezem Janšou dnes navštíví ruskou armádou obležený Kyjev a prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Oznámil to premiér Fiala na svém twitterovém účtu. Cílem je vyjádřit podporu Evropské unie Ukrajině.

Společně s premiérem Polska Mateuszem Morawieckým, vicepremiérem Jarosławem Kaczyńskim a premiérem Slovinska Janezem Janšou jedeme dnes jako představitelé Evropské rady do Kyjeva, abychom se setkali s prezidentem Zelenským a premiérem Shmyhalem.

Tato návštěva je zorganizována po konzultacích s prezidentem Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen. Cílem návštěvy je vyjádřit jednoznačnou podporu Evropské unie Ukrajině a její svobodě a nezávislosti.

Zároveň budeme během návštěvy prezentovat široký balík podpory pro Ukrajinu a její občany. Mezinárodní společenství bylo o této návštěvě taktéž informováno mezinárodními organizacemi, mj. OSN.

O cestě byla v noci informována ministryně obrany Jana Černochová a ministr vnitra Vít Rakušan, který také bude jako první vicepremiér Fialu po dobu jeho nepřítomnosti zastupovat. Kyjev byl v průběhu noci ruskou armádou ostřelován a byl vyhlášen letecký poplach. Byly zasaženy obytné budovy.

Návštěva Kyjeva přichází několik dní po neformálním summitu lídrů EU ve Versailles, kde byla ve společném prohlášení hlav států a premiérů ruská agrese odsouzena a Ukrajině a jejímu boji vyjádřena podpora. Státníci také diskutovali o nutnosti plné implementace již přijatých sankcí vůči Rusku a Bělorusku. V přijatém prohlášení bylo Rusko vyzváno, aby v plném rozsahu dodržovalo své závazky vyplývající z mezinárodního humanitárního práva a umožnilo bezpečný průchod civilistů, kteří chtějí území opustit.

Zdroj: Twitter; vlada.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace