Převaha ve vzduchu? Rusové ztratili nad Ukrajinou i 4 nové stíhací bombardéry Su-34

Převaha ve vzduchu? Rusové ztratili nad Ukrajinou i 4 nové stíhací bombardéry Su-34
Autor fotografie: Oleg V. Belyakov (CC BY-SA 3.0)|Popisek: Su-34
09 / 03 / 2022, 09:00

4 stíhací bombardéry Su-34 již ztratilo Rusko ve válečné kampani vedené proti Ukrajině, uvedl server Defence Blog.

I když by měli Rusové mít nad ukrajinským nebem vzhledem k počtu svých letounů až drtivou převahu, protivzdušná obrana napadeného státu zatím i podle vojenských expertů funguje spolehlivě. Důkazem o tom je mnoho sestřelených ruských strojů.

Server Defence informoval, že Rusko ztratilo také 4 nové stíhací bombardéry Su-34, tedy stroje, které byly po mnoha peripetiích zařazeny do služby v roce 2014. První Su-34 mělo být sestřeleno 1. března, další dva 5. března a čtvrtý o den později. Letouny Su-34 se od ruského vpádu podílely na ničení ukrajinské vojenské i civilní infrastruktury v Charkově nebo Černihivu a dalších místech, kdy po sobě zanechaly značné škody.

Kromě strojů Su-34 ukrajinská protivzdušná obrana likviduje také Su-25, Su-27, MiG-29 a další letouny. Podle ukrajinské armády bylo zničeno již 46 ruských letounů a 68 vrtulníků. Rusko nedokázalo i vzhledem ke své početní převaze ovládnout ukrajinské nebe, protože nebyla vyřazena protivzdušná obrana obránců, která nadále funguje. 

Su-34, jehož první let proběhl v roce 1990, je ruský je ruský dvoumístný stíhací bombardér odvozený od typu Suchoj Su-27UB. Kromě nasazení na Ukrajině se letouny zúčastnily v roce 2015 zásahu proti pozicím Islámského státu v Sýrii. Stroje Su-34 útočily například na velitelský post a výcvikový tábor v provincii Rakka či velitelské stanoviště v provincii Aleppo.

 

Zdroj: Defence Blog, Oryx

Tagy článku