První konkrétní projekt - Německo plánuje pořídit moderní stíhací letouny F-35

První konkrétní projekt - Německo plánuje pořídit moderní stíhací letouny F-35
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Představení prototypu F-35 v roce 2006
14 / 03 / 2022, 12:30

Německo plánuje vybavit své letectvo vojenskými stíhačkami F-35 americké výroby. Berlín již dříve oznámil, že bude ve světle ruské invaze na Ukrajinu více investovat do obrany; letos má jít o částku 100 miliard eur, a prakticky okamžitě chce dosáhnout výdajů na obranu převyšujících 2 % HDP, což je v případě výkonu německé ekonomiky zcela mimořádný skok. Dlouhé roky podfinancovaný Bundeswehr se má stát silou, která bude odpovídat hospodářské úrovni Spolkové republiky. Pokud se německé vládě podaří tento plán realizovat, evropské křídlo NATO čeká nevídané a zásadní posílení. Letouny F-35 již v Evropě disponuje Velká Británie, Itálie, Dánsko nebo nově například Polsko a Finsko. Nákup plánuje také Belgie a zvažují jej další státy. Velmi předběžně také Česká republika.

Podle posledních zpráv se Německo v zásadě již rozhodlo zakoupit americké stíhací letouny F-35, které vyvinula a vyrábí americká společnost Lockheed Martin, a nahradit tak svou stárnoucí flotilu víceúčelových letounů Tornado, které ve výzbroji Luftwaffe lítají již déle než 40 let, a doplnit s povážlivými technickými potížemi se potýkající Eurofightery.

Toto rozhodnutí, pokud se potvrdí, přichází poté, co německý kancléř Olaf Scholz minulý měsíc oznámil masivní zvýšení výdajů na obranu, protože konflikt na Ukrajině nutí Berlín přehodnotit svou zahraniční a obrannou politiku. Ve světle ruské invaze na Ukrajinu Scholz prohlásil, že zvýší investice země nad klíčový závazek NATO ve výši 2 % HDP. Kancléř uvedl, že německá armáda dostane 100 miliard eur (přibližně 2,5 bilionu korun) na investice a zbrojní projekty.

Letoun F-35 je považován za nejmodernější bojové letadlo na světě. Díky svému jedinečnému tvaru a použitým materiálům je obtížně zjistitelný pro nepřátelské radary. Jeho radarový obraz nemá velikost větší než 5 much (0,005 m2 proti 4 m2 letounu F-16).

V současné době je Tornado jediným německým letounem, který je schopen v případě konfliktu nést americké a v Německu uložené jaderné bomby. Německé letectvo však tyto letouny provozuje již od 80. let 20. století a v letech 2025 až 2030 mají být vyřazeny z výzbroje. Německo údajně plánuje nakoupit až 35 letounů F-35, které nahradí šedesátku Tornád.

V minulosti Německo zvažovalo společně s Francií vyvinout vlastní evropský bojový letoun nové generace. To se ve světle současné prudce zhoršené mezinárodní situace ale nezdá být vhodným východiskem, protože jde o časově mimořádně náročný projekt. Nákup letounů F-35 by byl také ranou pro společnost Boeing, jejíž letouny F-18 byly údajně coby náhrada za letouny Tornado preferovanou variantou bývalé německé ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerové.

Zdroj: DW (Reuters); BMVG

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.