Putin urychluje rozšiřování NATO - Švédsko a Finsko mají mít nakročeno do Aliance už v létě

Putin urychluje rozšiřování NATO - Švédsko a Finsko mají mít nakročeno do Aliance už v létě
Autor fotografie: Utenriksdepartementet UD, flickr (CC BY-ND 2.0)
11 / 04 / 2022, 12:30

Když Vladimir Putin definitivně rozhodl o invazi na Ukrajinu, mělo to dalekosáhlé důsledky i na Skandinávském poloostrově. Finsko a Švédsko, dva tradičně neutrální státy, mají podle deníku The Times už v létě vstoupit do Severoatlantické aliance.

Důsledkem ruské invaze na Ukrajinu bude možná již brzy posílení NATO o dva nové členské státy - Finska a Švédska. S odvoláním na americké zdroje to uvedl britský list The Times. Jak deník uvedl, celý proces by se měl uskutečnit v létě.

Oba severské státy reagují na situaci, která se nyní děje na Ukrajině v podobě ozbrojeného konfliktu, Švédsku i Finsku navíc Rusko již stačilo pohrozit ,,nespecifikovanými kroky", pokud skutečně do NATO vstoupí.

Švédsko a Finsko začaly také navzdory tradicím dodávat vojenský materiál Ukrajině a vyslaly jasný signál, že do konfliktu hodlají alespoň touto cestou aktivně zasáhnout.

Pro členství tradičně neutrálních zemí roste v současné chvíli podpora, více ve Finsku než ve Švédsku, které je v tomto směru váhavější. Nárůst podpory členství v Alianci je zřetelná ve Finsku, kdy by přes 60% obyvatel hlasovalo pro vstup Finska do NATO. Zajímavé je v této souvislosti zmínit, že ještě na začátku roku, tedy před samotnou invazí, prohlásila premiérka Sanna Marinová, že nevidí vstup země do struktur NATO jako pravděpodobný.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg před několika dny uvedl, že by přivítal, kdyby se Švédsko i Finsko staly jejími novými členy. Nicméně, jak dodal, záleží na zemích samotných, jestli se tak opravdu stane. Pokud by se potvrdily informace listu The Times, NATO by se rozrostlo z 30 na 32 členů.


Zdroj: The Times, Reuters, ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.