Reorganizace NCOZ: nový samostatný útvar se bude zabývat extremismem, terorismem a kybernetickou kriminalitou. Fungovat má od ledna 2023

Reorganizace NCOZ: nový samostatný útvar se bude zabývat extremismem, terorismem a kybernetickou kriminalitou. Fungovat má od ledna 2023
Autor fotografie: foto: Policie ČR|Popisek: policejní prezident Martin Vondrášek
10 / 06 / 2022, 09:30

Policii ČR, resp. celorepublikovou Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ), čeká významná reorganizace. Dvě z pěti sekcí NCOZ budou do konce roku vyčleněny do nového samostatného útvaru. Půjde o sekce věnující se extremismu a terorismu a kybernetické kriminalitě. Reformu představil na dnešním brífinku policejní prezident genmjr. Martin Vondrášek. Návrh reorganizace musí schválit ministr vnitra, který byl přítomen včerejšímu uzavřenému jednání Výboru pro bezpečnost, kde byla reforma představena poslancům.

Reorganizace NCOZ spočívá ve vyčlenění dvou sekcí z pěti do samostatného útvaru, který bude mít v gesci hrozby terorismu, extremismu a nejzávažnější kybernetické zločinnosti. Zbývající tři sekce NCOZ, tedy sekce zaměřené na finanční kriminalitu, zločinecké struktury a závažnou hospodářskou kriminalitu zůstávají v původním útvaru řízeném od srpna 2018 plk. Jiřím Mazánkem.

Nový útvar, o jehož názvu bude teprve rozhodnuto, by měl začít fungovat k 1. lednu 2023. Byla zřízena pracovní skupina, která k tomu má zajistit technické a materiální podmínky. Změny podle svých slov projednal policejní prezident Vondrášek s nejvyšším státním zástupcem Igorem Střížem a pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou a dosáhl "v naprosté většině" shody. Návrh reorganizace bude zaslán na Ministerstvo vnitra ještě v průběhu června. Během léta pak budou vybráni policisté do vedoucích pozic, buď v rámci nabídkového, nebo výběrového řízení.

Nový útvar bude alespoň v první fázi svého fungování působit z areálu na Zbraslavi, kde sídlí NCOZ. Bude mít dvě sekce, celkem tabulkově 150 míst. NCOZ má v současnosti 904 služebních míst, z nich je asi 150 neobsazených. Příslušníkům NCOZ nebude přechod do nového útvaru nařízen, budou si moci vybrat: "Abychom policisty nedemotivovali, dali jsme jim na výběr. Bude-li policista chtít sloužit nadále v NCOZ, pak to se souhlasem ředitele, bude možné," řekl policejní prezident. Krajské expozitury budou zachovány.

Další rozdělení není podle policejního prezidenta žádoucí, protože extrémistické a teroristické útoky jsou dnes převážně útoky kybernetické a není možné kybernetickou kriminalitu od extremismu a terorismu oddělovat.

Důvody reorganizace vysvětlil náměstek policejního prezidenta brig. gen. Tomáš Kubík. Policie ČR půjde podle jeho slov tzv. agenturním modelem. Emancipované agentury mohou podle něj lépe reagovat na změny bezpečnostního prostředí. Kubík uvedl, že v rámci týmu "Reforma" byla současná reorganizace podrobena široké odborné diskusi. Důvodem pro ni je reakce na vyvíjející se trestnou činnost v oblasti kyberprostoru a teroristických hrozeb. Útvar bude mít v této oblasti přímou řídící strukturu a přímou odpovědnost. Policejní prezident Vondrášek jej doplnil s tím, že "útlejší specializované celky budou erudovanější ve své problematice, a budou spolu spolupracovat a budou zastřešeny pozicí náměstka pro SKPV." Připomněl také dobrou zkušenost Policie ČR s vyčleněním Národní protidrogové centrály z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Zdroj: tiskový brífink Policie ČR 10.6.2022

Tagy článku