Ruská propaganda a dezinformační kampaň jedou ve válce na plné obrátky

Ruská propaganda a dezinformační kampaň jedou ve válce na plné obrátky
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Fake News
05 / 03 / 2022, 17:30

Ruská propaganda je všudypřítomná, o tom netřeba pochybovat, nyní s válečným konfliktem na Ukrajině ještě zesiluje.

Propaganda, cenzura, dezinformace. Slova, která jsou vlastní současnému Rusku a jeho politické garnituře. Nyní v čase válečného konfliktu se ještě více než kdy jindy dbá na to, aby se filtrovaly ty ,,správné" informace.

Ruští nejvyšší státní činitele úzkostlivě dbají na to, aby ve sdělovacích prostředcích nezaznělo, že Rusko provedlo invazi na Ukrajinu. Za slovo ,,invaze" totiž padají hlavy nejen v redakcích médií, ale jsou zatýkáni lidé, kteří slovo používají veřejně při demonstracích, které nesouhlasí s ruským vpáden na Ukrajinu.

V Rusku funguje mimo jinými cenzurní úřad Roskomnadzor, který se zejména stará o to, jaké informace budou vpuštěny do veřejného prostoru. Aktivní opatření v probíhající války ostatně činí velice agilně. 

Pro ruskou ,,věrchušku" je filtrování informací ve válce s Ukrajinou klíčové. Rusko pohrozilo těm médiím, které používají slovo ,,invaze" či ,,útok" až pokutou ve výši 5 milionů rublů. Ruský prezident samozřejmě nemůže tato slova použít, podle něho totiž probíhá v současné chvíli na Ukrajině speciální vojenská operace s cílem ji ,,demilitarizovat" a denacifikovat".

Právě již zmíněný cenzurní úřad Roskomnadzor nařídil ,,neposlušným" médiím, které ještě v zemi působí nezávisle, ale jsou pod trvalým tlakem, aby odstranila články, které popisují válku na Ukrajině jako invazi ze strany Ruska. Kreml se rozhodl minulý týden částečně omezit přístup k Facebooku. Ten měl podle Moskvy sám ,,cenzurovat" ruská média. Nyní Roskomnadzor zablokoval přístup k sociálním sítím Facebook a Twitter a hovoří se také o YouTube.

A nezahálí samozřejmě ani ruská dezinformační mašinérie. Hlavním úkolem pro ni je, aby vykreslily Ukrajinu jako entitu, která nemá žádnou státnost, historicky patřila k Rusku a vládne jí ,,neonacistická" junta. Prostor Ukrajiny je nástupištěm NATO, které tam chce rozmístit zbraně. Rusko tak podle tohoto dezinformačního narativu není a ani nemůže být agresorem, jen brání svou bezpečnost před zlovolným Západem.

I přes masivní propagandistickou kampaň však mnoho Rusů oficiální verzi či důvodu invaze na Ukrajinu nevěří, protože si informace dokáže z omezených zdrojů ověřit, nebo jednoduše nepřistupuje na jediný ,,správný" výklad, který běžnému Rusovi nezatíženém propagandou musí připadat jako absurdní snůška lží, polopravd a záměrných dezinformací.

Přese všechno se najde v Rusku řada lidí, kteří nahlas svůj názor i za cenu perzekuce ze strany úřadů řeknou. Proti invazi vznikají petice mezi akademiky, novináři, občanskými aktivisty, kteří nabourávají oficiální verzi o příčinách invaze a současně alespoň částečně podemílají všudypřítomnou ruskou propagandu. Ta tedy nezasahuje každého, jak by si Putin v ideálním případě představoval, ale tito lidé, kteří se z osidel propagandy dostali, ukazují, že existuje ,,zdravé jádro" odporu v ruském obyvatelstvu, jež má na válku i jiné věci vytvořený vlastní pevný názor.

Zdroj: NBC News, The Guardian

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.