Ruské atomové šílenství: Okupanti se opevnili v jaderné elektrárně a zběsile pálí

Ruské atomové šílenství: Okupanti se opevnili v jaderné elektrárně a zběsile pálí
Autor fotografie: Ďakov Vladimir Leonidovič, CC BY 3.0|Popisek: Elektrárna (ilustrační obrázek)
02 / 08 / 2022, 14:00

Záporožská jaderná elektrárna se stala útočištěm pro ruské vojáky. Dovezli sem svou techniku a ostřelují odsud město Nikopol.

V Záporožské jaderné elektrárně situované ve městě Enerhodar se shromážďují okupanti, kteří využívají místo k útokům, zejména na město Nikopol, informuje server The New York Times.

Ruští vojáci zde využívají poziční výhody, protože pokud by Ukrajinci palbu opětovali, mohli by poškodit nebo zničit reaktory elektrárny či úložiště jaderného odpadu. Záporožskou jadernou elektrárnu okupanti využívají jako štít, což na druhé straně může být podle starosty Nikopolu Oleksandra Sajuka velmi nebezpečné, jak prohlásil. ,,Schovávají se tam, aby nemohli být zasaženi," shrnul lapidárně Sajuk.

Rusové využívají prostory elektrárny jako ochranu před účinnými raketovými systémy HIMARS, které Ukrajině poskytly USA. Nicméně tato taktika je v podstatě hra s ohněm, může teoreticky dojít v nestřeženou chvíli k jaderné pohromě.

SM před několika dny informoval, že Rusové plánují skladovat zbraně, nákladní automobily a výbušniny přímo ve strojovnách této elektrárny, a to včetně tanků, takže s elektrárnou mají rozsáhlejší strategické úmysly. Tento fakt je na druhé straně v rozporu se všemi normami a požadavky na jadernou bezpečnost elektrárny, jak informoval koncern Enerhoatom.

Obyvatelé ostřelovaného Nikopolu houfně utíkají pryč z města, protože mají strach nejen z toho, že je ruští vojáci zasáhnou raketami, ale právě z možné jaderné katastrofy, která může mít nedozírné následky. ,,Jsme jako odsouzení vězni, kteří musejí jen klidně stát a na něž může být stříleno," řekla obyvatelka Nikipolu Halyna Hraščenková, jejíž dům byl zasažen ruskou raketou. A není zdaleka sama.

Pravidelné útoky přicházející ze Záporožské jaderné elektrárny navíc komplikují ukrajinskou protiofenzivu na jihu a osvobození strategicky důležitého města Cherson.

Zdroj: The New York Times

Tagy článku