Ruské atomové šílenství: Okupanti se opevnili v jaderné elektrárně a zběsile pálí

Ruské atomové šílenství: Okupanti se opevnili v jaderné elektrárně a zběsile pálí
Autor fotografie: Ďakov Vladimir Leonidovič, CC BY 3.0|Popisek: Elektrárna (ilustrační obrázek)
02 / 08 / 2022, 14:00

Záporožská jaderná elektrárna se stala útočištěm pro ruské vojáky. Dovezli sem svou techniku a ostřelují odsud město Nikopol.

V Záporožské jaderné elektrárně situované ve městě Enerhodar se shromážďují okupanti, kteří využívají místo k útokům, zejména na město Nikopol, informuje server The New York Times.

Ruští vojáci zde využívají poziční výhody, protože pokud by Ukrajinci palbu opětovali, mohli by poškodit nebo zničit reaktory elektrárny či úložiště jaderného odpadu. Záporožskou jadernou elektrárnu okupanti využívají jako štít, což na druhé straně může být podle starosty Nikopolu Oleksandra Sajuka velmi nebezpečné, jak prohlásil. ,,Schovávají se tam, aby nemohli být zasaženi," shrnul lapidárně Sajuk.

Rusové využívají prostory elektrárny jako ochranu před účinnými raketovými systémy HIMARS, které Ukrajině poskytly USA. Nicméně tato taktika je v podstatě hra s ohněm, může teoreticky dojít v nestřeženou chvíli k jaderné pohromě.

SM před několika dny informoval, že Rusové plánují skladovat zbraně, nákladní automobily a výbušniny přímo ve strojovnách této elektrárny, a to včetně tanků, takže s elektrárnou mají rozsáhlejší strategické úmysly. Tento fakt je na druhé straně v rozporu se všemi normami a požadavky na jadernou bezpečnost elektrárny, jak informoval koncern Enerhoatom.

Obyvatelé ostřelovaného Nikopolu houfně utíkají pryč z města, protože mají strach nejen z toho, že je ruští vojáci zasáhnou raketami, ale právě z možné jaderné katastrofy, která může mít nedozírné následky. ,,Jsme jako odsouzení vězni, kteří musejí jen klidně stát a na něž může být stříleno," řekla obyvatelka Nikipolu Halyna Hraščenková, jejíž dům byl zasažen ruskou raketou. A není zdaleka sama.

Pravidelné útoky přicházející ze Záporožské jaderné elektrárny navíc komplikují ukrajinskou protiofenzivu na jihu a osvobození strategicky důležitého města Cherson.

Zdroj: The New York Times

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace