Ruský křižník Moskva v plamenech. Zasáhli jsme ho my, tvrdí Ukrajinci, vybuchla nám jen munice, oponuje Rusko

Ruský křižník Moskva v plamenech. Zasáhli jsme ho my, tvrdí Ukrajinci, vybuchla nám jen munice, oponuje Rusko
Autor fotografie: George Chernilevsky, Wikimedia Commons|Popisek: Křižník Moskva
14 / 04 / 2022, 08:30

13. dubna zachvátily jeden největších ruských křižníků plameny, Ukrajina tvrdí, že plavidlo zasáhly dvě střely Neptun, podle Ruska však vypukl na palubě ,,jen" požár, který způsobil následnou explozi munice.

Ruská vlajková loď černomořské flotily, křižník Moskva utrpěl včera vážné poškození, které měly způsobit dvě protilodní střely Neptun, jak tvrdí Ukrajina. Guvernér Oděsy Maksym Marčenko uvedl na sociální síť Telegram, že ,,střely Neptun chránící Černé moře způsobily vážné poškození ruské lodi."

Moskva však nabízí jinou verzi - loď nepoškodili Ukrajinci, ale došlo k požáru a následnému výbuchu munice na palubě, takže posádka se musela rychle evakuovat. V době evakuace mělo být na palubě Moskvy 510 lidí, jak uvedl Oleksij Arestovič, poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„V důsledku požáru na našem křižníku Moskva došlo k explozi munice munice. Loď byla vážně poškozena. Celá posádka byla evakuována,“ napsalo ministerstvo obrany. Jak vznikl požár, který způsobil následný výbuch munice, však Moskva už neuvedla. 

Pokud by se potvrdilo, že skutečně ruské plavidlo zasáhly protilodní střely Neptun a bylo by vyřazeno z boje, jednalo by se o další ukrajinskou úspěšnou akci, stejně jako v případě hlídkové lodi Vasilij Bykov.

Byl to právě křižník Moskva, který doprovázel hlídkovou loď Vasilij Bykov po vypuknutí války na Zmijí ostrov, na němž se v kritickou chvíli nacházelo 13 ukrajinských pohraničníků. Křižník Moskva následovně vyzval přes vysílačku obránce ostrova, aby se vzdali, operátor počastoval posádku ruského plavidla nevybíravým výrazem.

Zdroj: CNN, Forbes

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.