Jak Ukrajinci k ruskému hlavnímu bojovému tanku přišli. Okupant jej předal nepříteli za tučnou prémii

Jak Ukrajinci k ruskému hlavnímu bojovému tanku přišli. Okupant jej předal nepříteli za tučnou prémii
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin (CC BY-SA 4.0)|Popisek: T-72B3
28 / 03 / 2022, 12:00

I takové příběhy píše válka. Server Defence Blog informoval o tom, že ruský voják se vzdal svého tanku ve prospěch ukrajinské armády. A vysloužil si za to finanční odměnu a šanci na získání ukrajinského občanství.

Hlavní ruský bojový tank T-72B3 se ocitl na opačné straně barikády. Ruský voják Miša, jak informuje server Defence Blog, se ho vzdal a předal Ukrajincům. Za to si vysloužil prémii ve výši 10 000 dolarů a šanci na na to, aby se v budoucnu mohl stát ukrajinským občanem.

Jak se vše seběhlo? Mišu opustili dva členové posádky, kteří se rozhodli dezertovat, a jeho velitel mu dokonce vyhrožoval, že jej zastřelí. Demoralizovaný ruský voják se rozhodl sám kontaktovat ukrajinskou stranu, vzdát se a předat hlavní bojový tank nepříteli za finanční obnos.

Když Ukrajinci dorazili na smluvené místo, ležel Miša na zemi a vzdával se. Posléze Ukrajincům řekl, že nevidí v boji proti Ukrajině smysl, a proto se jim vydává. Miša pak prohlásil, že jeho posádka již neměla skoro žádné jídlo, jejich vojenské velení postupuje ve válce chaoticky a stupeň demoralizace mezi ruskými vojáky je obrovský.

Ruský voják se vzdal, za což jej nikdo chválit doma nebude, nicméně na ukrajinské půdě dobře udělal. Kromě zmíněné finanční prémie stráví zbytek válečného konfliktu jako zajatec v komfortních podmínkách, jak potvrdil ukrajinský ministr vnitra Viktor Andrusiv.

Ukrajinská strana tak získá nejen tank T-72B3, ale také informace od ruského vojáka, který se dobrovolně vzdal, protože v boji proti Ukrajině zkrátka neviděl smysl.

Zdroj: Defence Blog, Daily Mail

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.