Ruský výrobce tanků T-90 a T-14 Armata zřejmě zastavuje výrobu. Rozpadá se mu subdodavatelský řetězec

Ruský výrobce tanků T-90 a T-14 Armata zřejmě zastavuje výrobu. Rozpadá se mu subdodavatelský řetězec
Autor fotografie: ???????????; CC BY-SA 4.0|Popisek: T-90M
22 / 03 / 2022, 11:00

Jediný ruský výrobce tanků, zbrojovka Uralvagonzavod (UVZ), údajně musela v důsledku aktuálních sankcí uvalených na Rusko v důsledku jeho agrese proti Ukrajině zastavit výrobu. Informaci publikovala ukrajinská média (Nexta TV). V každém případě se podnik potýká s problémy dlouhodobě. Sankce se na jeho fungování projevily již po ruské okupaci Krymu v roce 2014. Spolu s problémy ruského hospodářství celkově nezvládal UVZ platit své dluhy.

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do 27. dne. Ruské jednotky se podle četných zpráv ve směrech svého postupu potýkají kromě ukrajinské obrany s logistickými problémy. Podle ukrajinského generálního štábu jim mnohde nezbývají zásoby paliva a proviantu než na tři dny.

Současně s tím se stále intenzivněji objevují zprávy o důsledcích vyhlášených sankcí na ruské hospodářství včetně odchodu významných západních značek z ruského trhu. Již koncem února oznámila společnost BP, že plánuje prodat svůj 20procentní podíl v ruské národní ropné společnosti Rosněft. Společnost Shell oznámila, že opustí své společné podniky v Rusku a přestane nakupovat ruskou ropu na spotovém trhu. A společnost Exxon Mobil oznámila, že ukončí své aktivity v Rusku a opustí projekt Sachalin-1. Odchod západních ropných společností a jejich technologií z Ruska bude mít pro zemi velmi významné dopady.

A důsledky situace se nevyhýbají ani ruskému zbrojnímu průmyslu. Uralvagonzavod je od okupace Krymu na sankčním seznamu USA i Evropské unie. Současná situace její dlouhodobé problémy jen znásobí. Podle stanice Nexta musel UVZ nyní zastavit produkci, a to v důsledku nedostatku součástek. Sankce zasáhly i jeho subdodavatelský řetězec. Kromě tanků T-72 a T-90 vyrábí/vyráběl UVZ také nejnovější a na Ukrajině nenasazený tank T-14 Armata.

Zdroj: Nexta; Forbes; E15

Tagy článku