Rusové se stahují za Dněpr, Ukrajinci vyvíjejí tlak na jihu

Rusové se stahují za Dněpr, Ukrajinci vyvíjejí tlak na jihu
Autor fotografie: manhhai, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: Ukrajinský voják
09 / 11 / 2022, 19:00

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil stažení vojáků za Dněpr ve strategicky důležité Chersonské oblasti. Na levém břehu se Rusové hodlají bránit ukrajinské ofenzivě.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil stažení ruských vojsk z pravého břehu Dněpru v Chersonské oblasti, na levém se hodlají Rusové bránit ukrajinské ofenzivě. Na pravém břehu Dněpru se nachází strategicky důležité město Cherson.

Kyjev však zůstává nadále obezřetný, podle ředitele ukrajinské prezidentské kancláře Michajla Podolaka se nedají z nejnovějších kroků ruského velení činit ukvapené závěry a je pravděpodobné, že okupantské jednotky budou Cherson bránit.

Velitel ruských vojenských sil na Ukrajině Sergej Surovikin prohlásil, že vážným způsobem drhne zásobování Chersonu, a proto chce ,,šetřit životy našich vojáků", kteří jsou nyní na pravém břehu Dněpru zbytečně, když existuje možnost je využít jinde.

Již několik týdnů probíhá z Chersonské oblasti evakuace civilního obyvatelstva na levý břeh Dněpru, okupantské úřady to nazývají ,,organizovaným přesunem", měla by se týkat zhruba 50-60 tisíc obyvatel. Podle Kyjeva se však jedná spíše než o přesun o nucené deportace.

Bitva o 300tisícový Cherson probíhala od začátku války a skončila ruským vítězstvím. Nicméně pokud se Ukrajincům bude dařit i nadále protiofenziva, je pravděpodobné, že se město podaří osvobodit.

Zdroj: Reuters, The Guardian


Tagy článku