Senátor Čunek v kauze zlínské nemocnice: Hejtman Holiš je naprosto prokorupčně zaměřený

Senátor Čunek v kauze zlínské nemocnice: Hejtman Holiš je naprosto prokorupčně zaměřený
Autor fotografie: foto: fb profil senátora Čunka|Popisek: Jiří Čunek (KDU-ČSL)
09 / 08 / 2022, 15:00

Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) ostře kritizuje vedení Zlínského kraje a hejtmana Radima Holiše (ANO) za způsob, jakým kraj přistoupil k přestavbě zlínské nemocnice. Některé zakázky v projektu v hodnotě 3,5 miliardy korun administruje společnost Via Consult (Inteza advice), jejíž spolumajitel Milan Konečný je od května ve vazbě a hrozí mu osm let vězení za manipulaci stavebních zakázek v Moravskoslezském kraji v hodnotě 170 milionů korun. Čunek se vymezil proti způsobu, jakým byla společnost Via Consult vybrána: "Ze zadání skutečně díky nesmyslným požadavkům ohýbání zakázky čišelo," řekl Čunek v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Jiří Čunek reagoval na vyjádření hejtmana Holiše, podle kterého byla společnost Via Consult vybrána v řádném výběrovém řízení mezi deseti přihlášenými uchazeči. Podle senátora Čunka však šlo o uzavřené výběrové řízení, a podmínky byly nastaveny tak, aby se mohl přihlásit jen malý okruh uchazečů. Jednou z podmínek, které zmiňuje, byla požadovaná zkušenost s bouráním vícepatrových budov. Bourací práce v rámci zakázky pro Krajskou nemocnici Tomáše Bati se však týkaly jednopodlažního objektu staré prádelny.

Na základě podnětu, který Čunkovi a současně ÚOHS poslala jedna z firem, které se podle podmínek výběrového řízení účastnit nemohly, dozorčí rada nemocnice zakázala uzavřít smlouvu se společností, která v tendru administrovaném Via Consultem uspěla. A to s nejnižší nabídkovou cenou 8,7 milionů korun - majitel firmy, která podala podnět k prošetření tendru, však hodnota práce na zakázce nepřekračuje 5 milionů korun.

Via Consult postupuje podle policie způsobem, že uspěje díky nápadně nízké ceně v soutěži o administraci veřejné zakázky, a následně nastavuje podmínky tak, aby uspěla předem vybraná společnost. Cenou za "úspěch" pak je provize pro administrátora, přičemž kromě vítěze se účastní tendru také tzv. "křoví", tedy společnost či společnosti, které podávají cíleně horší nabídky, a tím vytvářejí zdání soutěže. Následně jsou i ony odměňovány procentem z hodnoty vysoutěžené zakázky.

Jiří Čunek říká, že z doby jeho působení v čele kraje existuje pět vysoutěžených administrátorů, které mohou krajské organizace v tendrech využívat. Via Consult mezi těmito pěti původními administrátory není: "Buď hejtman Holiš, nebo tehdejší předseda představenstva nemocnice Filip, který je mimochodem stejně jako Via Consult ze severní Moravy, si tuto firmu vybrali záměrně," řekl Čunek Seznam Zprávám. Ve věci již bylo podáno trestní oznámení, a senátor nevylučuje podání dalšího po jednání zastupitelstva.

Hejtman Holiš ve svém vyjádření uvedl, že krajská rada do "výběrka na firmu Via Consult" (a chtěl zřejmě napsat do výběrového řízení na administrátora tendru) nijak nezasahovala a že bylo v kompetenci představenstva. Podle hejtmana bylo toto výběrové řízení zákonné. Podle Holiše je Čunek motivován "zhrzeností a stihomamem" a nesmířil se s neúspěchem svého plánu na výstavbu nové krajské nemocnice.

Podle Čunka postupuje hejtman amatérsky a je "naprosto prokorupčně zaměřený". Kauza má kromě severu Moravy přesah také do Brna, kde Via Consult, nově přejmenovaná na Inteza advice, administrovala velké množství tendrů, a kde byl za manipulaci zakázek zatím nepravomocně odsouzen exčlen ANO Jiří Švachula k trestu 9,5 roku vezení.

Zdroj: Seznam Zprávy; aktualne.cz

Tagy článku