Slovensko dodalo Ukrajině protiraketový systém S-300, utajený přesun trval dva dny

Slovensko dodalo Ukrajině protiraketový systém S-300, utajený přesun trval dva dny
Autor fotografie: EllsworthSK, CC BY-SA 3.0|Popisek: Slovenský S-300P-TEL
08 / 04 / 2022, 14:45

Slovenský premiér Eduard Heger potvrdil, že náš východní soused dodal Ukrajině protiraketový systém S-300.

Slovensko dodalo Ukrajině protivzdušný systém S-300, informaci potvrdil Eduard Heger na svém twitterovém účtu. ,,Rád bych potvrdil, že Slovensko poskytlo Ukrajině protivzdušný systém S-300. Ukrajinský národ statečně brání svou zemi a i nás. Je naší povinností pomoci, nestát mimo a ignorovat ztráty životů, které způsobila ruská agrese," uvedl slovenský premiér na Twitteru. Nebylo jasné, za jakých okolností se přesun následně uskuteční. V utajovaném režimu nakonec trval dva dny.

Slovensko je tak jednou ze zemí, která vyslyšela volání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který požadoval od západního společenství mimo jiné dodávku protiraketových systémů a jiných prostředků k eliminaci ruské vzdušné hrozby. Podle Hegera dodávka systému S-300 na druhou stranu neznamená, že se Slovensko stalo součástí válečného konfliktu na Ukrajině.

Před třemi týdny ústy ministra obrany Jaroslava Nadě Slovensko vyjádřilo ochotu dodat ve shodě s USA a dalšími spojenci protivzdušný systém S-300. Dodávku však Slovensko současně podmiňovalo adekvátní náhradou za tento systém. Tu mohou plnohodnotně vyplnit protiraketové systémy Patriot, které jsou na Slovensku umisťovány a jsou součástí předsunuté bojové skupiny na ochranu východního křídla NATO.

Ukrajině dodalo Slovensko protiraketový systém S-300, nezahálela ani Česká republika. Ta poskytla Ukrajině starší tanky T-72 a bojová vozidla pěchoty. Vláda navíc předevčírem schválila další dodávku vojenského materiálu putující na Ukrajinu v hodnotě 133 milionů korun. ČR i Slovensko navíc zvažují nabídnout válkou zkoušené zemi možnost poskytování servisu poškozené vojenské techniky.

Zdroj: Reuters, The Slovak Spectator

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.