Smrt Duginové – ukrajinský pluk Azov i prezident Zelenskyj se od útoku distancují. Hlásí se k němu „ruští partyzáni“

Smrt Duginové – ukrajinský pluk Azov i prezident Zelenskyj se od útoku distancují. Hlásí se k němu „ruští partyzáni“
Autor fotografie: foto: Wikimedia Commons, volné dílo
23 / 08 / 2022, 09:00

Ukrajinský pluk Azov v pondělí prohlásil, že údajný vrah Darji Duginové nemá s útvarem nic společného. Azov zpochybnil dokument, který ruské služby předložily jako legitimaci pachatele atentátu. Podle jejích představitelů mají obvinění proti pluku "připravit veřejné mínění v Rusku" na soudní proces s ruskými válečnými zajatci, které Rusové zadržují. K útoku se hlásí ruská "Národní republikánská armáda" - kdo je další na řadě?

"Žena, jejíž jméno a vojenský průkaz zveřejnila FSB (...), nemá nic společného s plukem Azov a nikdy nepatřila k naší jednotce." - uvedli zástupci této formace v komuniké. Na tiskové konferenci v Kyjevě představitelé pluku Azov označili zjištění FSB za "podvrh, který vypadá velmi komicky". Poukázali na to, že žena na fotografii ve zveřejněném průkazu má jinou uniformu, než nosí příslušníci této formace. Vyjádřili domněnku, že FSB použila nějaký dokument nalezený v okupovaném Mariupolu a vydává ho za průkaz příslušníka pluku Azov.

Legitimace měla být vydána jednotkou č. 3057 Ukrajinské národní gardy. Jedná se o starý průkaz totožnosti ženy, který někde leží nebo je uložen v archivu vojenské jednotky č. 3057 v Mariupolu, uvedli zástupci pluku. Ne všichni, kdo slouží v jednotce 3057, jsou vojáky pluku Azov, a tato žena není vojákem pluku, tvrdili. Podle nich má útok na Duginovou a obvinění pluku Azov "připravit veřejné mínění v Rusku" na soudní proces s ruskými válečnými zajatci – vojáky pluku Azov, kteří bojovali v závodě Azovstal v Mariupolu.

FSB v pondělí, necelé dva dny po útoku, uvedla, že "zločin připravily a provedly ukrajinské speciální služby". FSB označila za podezřelou z atentátu ukrajinskou občanku Natalii Pavlovnu Vovkovou. Podle FSB žena vstoupila do Ruska se svou dvanáctiletou dcerou a po útoku opustila zemi, přičemž do Estonska vstoupila z ruské Pskovské oblasti.

Devětadvacetiletá Duginová, dcera a spolupracovnice Alexandra Dugina, ideologa ruského imperialismu a stoupence invaze na Ukrajinu, zahynula v sobotu večer nedaleko Moskvy při výbuchu svého auta. Dugin, jak bylo oznámeno po smrti jeho dcery, s ní do auta na poslední chvíli nenastoupil. Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podolak v neděli ujistil, že Kyjev nemá s útokem nic společného, protože Ukrajina "není teroristický stát".

K útoku se přihlásila Národní republikánská armáda, dosud neznámá odbojová skupina usilující o svržení Putinova režimu. Její prohlášení z 21. srpna 2022:

My, ruští aktivisté, vojáci a politici, nyní partyzáni a bojovníci Národní republikánské armády, stavíme válečné štváče, lupiče a utlačovatele národů Ruska mimo zákon!

Prohlašujeme prezidenta Putina za uzurpátora moci a vojenského zločince, který změnil ústavu, rozpoutal bratrovražednou válku mezi slovanskými národy a poslal ruské vojáky na jistou a nesmyslnou smrt.

Podstatou jeho politiky je chudoba a rakve pro jedny, paláce pro druhé.

Jsme přesvědčeni, že znevolnění lidé mají právo vzbouřit se proti tyranům.

Putin bude svržen a zničen námi!

Naším cílem je zastavit destrukci Ruska a jeho sousedů, zastavit činnost bandy kremelských podnikatelů, kteří vysávají bohatství našich lidí a dnes páchají zločiny v zemi i mimo ni.

Prohlašujeme úředníky vlády Ruské federace a regionálních správ za spoluviníky uzurpátora – ty, kteří neodstoupí, zničíme.

Podnikatele, kteří vydělávají na korupci a komunikaci s úředníky, prohlašujeme za zrádce rodné země a komplice uzurpátora. Prohlašujeme, že majetek těch, kteří se nebudou kát a veřejně vystupovat proti této vládě a její válce, bude námi zničen.

Prohlašujeme příslušníky bezpečnostních složek za kolaboranty s uzurpátorem. Ti, kdo nesloží zbraně a nesundají si nárameníky, budou námi zničeni.

Vojenské náklady a náklady těch, kteří na válce vydělávají a finančně jí pomáhají, prohlašujeme za legální cíle, které zničíme.

Pamatujeme si bombardování domů v Rusku, které vyneslo Putina k moci. Víme, že režim se nezastaví ani před těmi nejodpornějšími zločiny. A my prohlašujeme: budeme pořádat akce pouze proti tvářím této vlády. Nebudeme útočit na civilní cíle a civilisty, a pokud Putinovi ozbrojenci dělají takové provokace a připisují nám oběti – nevěřte jim!

Vyzýváme vojáky ruské armády, aby přestali střílet na naše bratry z jiných zemí – Gruzie, Sýrie a dalších.

Vyzýváme všechny Rusy, aby se přidali do našich řad a vyvěsili bílou, modrou a bílou vlajku nového Ruska namísto trikolóry, kterou zneuctila Putinova vláda.

Vyzýváme ty, kteří jsou připraveni bojovat, aby následovali náš příklad a svrhli tento nelidský, pokrytecký a protilidový režim!

Považujeme za nepřijatelné, že Rusové začali být po celém světě stigmatizováni kvůli válečným zločinům, kterých se dopustili ti, kteří nemají ani národnost, ani vlast a milují jen peníze a moc.

Svět není nepřítelem Ruska a Rusko není nepřítelem lidstva a my to dokážeme činy.

Každému, kdo následuje naši výzvu, poskytneme ochranu.

Všichni, kdo budou plnit náš program až do okamžiku změny režimu, budou zproštěni odpovědnosti stanovené zákony uzurpátora.

Po našem vítězství okamžitě osvobodíme všechny, které Putinův režim nezákonně odsoudil.

Dáme svobodu všem lidem žijícím v Rusku a vybudujeme novou společnost – společnost bez oligarchů, bez korupce, bez svévole úředníků, bez ponižující chudoby.

Společnost, ve které bude každý odměněn za svou práci. Společnost bez válek a násilí.

Společnost, v níž bude moc patřit lidem, kde si občané budou sami volit své vůdce a organizovat život ve svých městech a vesnicích.

Společnost, kde vládci neobětují lidské životy pro svou vlastní velikost, ale zaměřují se na vzdělání, medicínu a vědecký pokrok.

Společnost, ve které bude každý hrdý na to, že se narodil na území Ruska, a bude v ní chtít žít!

Ať žije svobodné Rusko!

Ať jste kdekoli, bojujte jako my, bojujte s námi, bojujte lépe než my!

Vyčistěme naši vlast od špíny! Vítězství bude naše!

Zdroj: tvp.info; Telegram, Twitter

Tagy článku