Smrt sicilského krutovládce - mafiánský kmotr Denaro byl letos dopaden po 30 letech, nyní zemřel na rakovinu

Smrt sicilského krutovládce - mafiánský kmotr Denaro byl letos dopaden po 30 letech, nyní zemřel na rakovinu
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
25 / 09 / 2023, 12:00

Patřil k těm nejhledanějším v Itálii. Matteo Messina Denaro byl nakonec dopaden až po 30 letech letos v lednu, v 61 letech však v září zemřel na rakovinu tlustého střeva v nemocnici.

24. září 2023 zemřel Matteo Messina Denaro, dříve jeden z nejhledanějších mafiánských ,,kmotrů" v Itálii. Jeho činy připomínají až nápadně praktiky mafie ze slavného seriálu Chobotnice. Denaro smutně proslul jako krutý šéf zločinecké organizace Cosy Nostry. Denarův stav se však v srpnu letošního roku výrazně zhoršil a měl upadnout do kómatu, z něhož se již neprobral.

61letý muž se dovedně před spravedlností skrýval 30 let, než byl zajištěn policejními orgány letos v lednu na jedné z palermských klinik, kde podstoupil pod falešnou identitou operaci rakoviny tlustého střeva. Samotné zatčení si vyžádalo mimořádné manévry policejních složek, přes 100 ozbrojenců asistovalo při samotném aktu zatčení hledaného mafiána.

 

Denaro byl původně v nepřítomnosti usvědčen z podílu na vraždě soudce Giovanniho Falconeho v roce 1992 a také měl na svědomí přípravu bombových útoků v několika italských městech v roce následujícím. Při nich zemřelo 10 lidí. Rejstřík kriminálních činů, k nimž dal Denaro pokyn, byl však mnohem širší a zahrnoval mimo jiné vydírání, únosy, vraždy. V mafiánském prostředí si udělal muž, který se naučil používat zbraň ve 14 letech, jméno zejména zavražděním svého rivala Vincenza Milazza a uškrcením jeho těhotné přítelkyně.

Jednoho dne v roce 1993 Denaro prostě zmizel. Pro italskou policii i justici však nadále zůstal na prvním místě nejhledanějších osob. I když se policie domnívala, že Denaro spěšně uprchl do zahraničí, ve skutečnosti se dokázal skrývat poblíž svého rodného města Castelvetrano na západě Sicílie. Skutečnost, že unikal spravedlnosti 30 let, je ovšem bezpochyby jedním z unikátů nejen v italských podmínkách.


Zdroj: BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.