Texasu došla s imigrací trpělivost, snaží se chránit. Mexičan dostane na výběr: Domů nebo 20 let ve vězení

Texasu došla s imigrací trpělivost, snaží se chránit. Mexičan dostane na výběr: Domů nebo 20 let ve vězení
Autor fotografie: Anthony Albright / Flickr|Popisek: Americko-mexická hranice
16 / 11 / 2023, 16:00

Bezpečnostní situace na mexicko-americké hranicí je dlouhodobě napjatá a zákonodárci státu Texas, který je imigrací z Mexika poškozen nejvíce, se ji rozhodli promptně řešit. Uvolní více než 1,5 miliardy dolarů na výstavbu zdi a zároveň přitvrdí v pravidlech.

Od poloviny března přichází z Mexika na devět tisíc migrantů denně a některá města jako třeba El Paso ve státě Texas musela dokonce vyhlásit stav nouze.

Texaská Sněmovna reprezentantů v úterý schválila imigrační zákony, které by si přivlastnily více než 1,5 miliardy dolarů na vytvoření dodatečné hraniční bariéry a povýšily nelegální překročení texasko-mexické hranice na státní zločin. Toto opatření nicméně musí být v souladu s navrhovanou verzí Senátu, než bude zasláno guvernérovi Gregu Abbottovi k posouzení. Senát navíc navrhuje další více než 1,5 miliardy dolarů na zaplacení pohraničních patrol.

Další novinky v zákonu spočívají v tom, že texaská pohraniční stráž bude moci rovněž nově zadržet imigranta bez dokladů. Stejně tak texaští soudci budou moci namísto zahájení trestního stíhání za ilegální překročení hranice nově nařídit, aby osoba opustila USA zpět do Mexika. Pokud tak neučiní, hrozí ji namísto jednoho roku v žaláři hned dvacet. Demokraté předložili desítky změkčujících pozměňovacích návrhů, nicméně žádný z nich nebyl přijat.

Hraniční zeď mezi Mexikem a Spojenými státy (anglicky Mexico–United States border wall, španělsky Muro fronterizo Estados Unidos–México) je řada vertikálních bariér podél hranice mezi Mexikem a Spojenými státy americkými, jejichž cílem je omezit nelegální imigraci do Spojených států z Mexika. Bariéra není souvislá struktura, ale řada překážek různě klasifikovaných jako ploty nebo zdi. Mezi fyzickými bariérami je bezpečnost zajištěna „virtuálním plotem“ senzorů, kamer a dalšího sledovacího zařízení používaného pracovníky Pohraniční stráže Spojených států. Celková délka státní hranice je 3145 km, z toho 2020 km je Rio Grande.

Tagy článku