USA oživují ducha druhé světové války: Ukrajině půjde na pomoc štědrý ,,balíček" ve výši 33 miliard dolarů

USA oživují ducha druhé světové války: Ukrajině půjde na pomoc štědrý ,,balíček&quote; ve výši 33 miliard dolarů
Autor fotografie: The US. Army, flickr (CC BY 2.0)|Popisek: M1A2 SEPv3
29 / 04 / 2022, 11:30

Program Lend & Lease, který připomíná zákon o půjčce a pronájmu z druhé světové války, schválila Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu. USA Ukrajině nasměrují vydatnou pomoc ve výši 33 miliard dolarů.

Může to být jeden ze zásadních kroků v probíhající rusko-ukrajinské válce. Americká sněmovna reprezentantů schválila drtivou většinou ,,program Lend & Lease", štědrého ,,balíčku" vojenské, ekonomické a humanitární pomoci, která má směřovat na Ukrajinu, ale podle potřeby i spojencům z východní Evropy, a jež připomíná známý Zákon o půjčce a pronájmu (Lend and Lease Act) z druhé světové války. Pro Ukrajinu se tak jedná o více než vítanou pomoc. Pro srovnání: Ukrajina vynaložila na obranné výdaje v roce 2021 pouze 5,9 miliardy dolarů.

Proti pomoci hlasovalo pouze 10 republikánských zákonodárců. Již 7. dubna návrh prošel Senátem Kongresu. Nyní tak poputuje k americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi, aby jej podepsal. Biden bere tuto pomoc jako klíčovou v probíhajícím válečném konfliktu, a proto apeloval na zákonodárce, aby byla schválena, protože vojenský střet, který začal 24. února, se může protáhnout na několik měsíců či let. ,,Pomáháme Ukrajině se bránit ruské agresi," prohlásil americký prezident.

Program Lend & Lease na druhou stranu Ukrajině může dodat ty nemodernější zbraňové prostředky, hovoří se například o tancích M1A2 Abrams, bojových vozidlech pěchoty M2A3 Bradley, samohybných dělech M109A6 Paladin, salvových raketometech M270 MLRS a dalších. 

Vojenská pomoc v hodnotě 33 miliard dolarů je tak v mnoha ohledech přelomovou, protože nejenže poskytne Ukrajině moderní zbraňové prostředky, ale i další ekonomickou a humanitární pomoc, rozloženou na delší časové období.

Zdroj: The Guardian, BBC, ukrinform.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.