Ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II.

Ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II.
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Královna Alžběta II.
08 / 09 / 2022, 20:45

Britská královna Alžběta II. dnes odpoledne zemřela, o jejím skonu informoval Buckinghamský palác.

Dnes odpoledne ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II. Královna ještě před několika dny přijala na zámku Balmoral, jejím tradičním sídle, nyní již bývalého premiéra Borise Johnsona, a do čela vlády následně jmenovala Liz Trussovou, která do této doby vykonávala funkci ministryně zahraničí. Zdravotní stav královny se však v posledních hodinách prudce zhoršil a Velká Británie se začala připravovat na nejhorší, o čemž svědčí i fakt, že se na Balmoral sjeli nejbližší členové její rodiny.

V prvním prohlášení vydaném Charlesem, jenž se po smrti své matky stává automaticky novým králem, je uvedeno, že smrt královny je pro něho i členy jeho rodiny ,,okamžikem největšího smutku". Velká Británie se nyní ponoří do desetidenního truchlení.

Skon populární královny zarmoutil světové státníky včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Na svém twitterovém účtu tlumočil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček jeho reakci: ,,Prezident republiky Miloš Zeman s hlubokým zármutkem přijal zprávu o skonu Jejího Veličenstva královny Alžběty II." Český premiér Petr Fiala rovněž na svůj Twitter napsal, že je hluboce zarmoucen smrtí královny Alžběty II. a připojil rodině svou kondolenci.

Královna Alžběta II. vládla Velké Británii 70 let, nejvíce v historii britských panovníků, kdy zažila celkem 15 premiérů. Mnozí politikové, komentátoři či novináři hovoří o tom, že se symbolicky uzavřela jedná dlouhá éra v dějinách Velké Británie.


Zdroj: Reuters, The Guardian

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.