Verbování agentů na Slovensku. Tři ruští diplomaté vyhoštěni. Policie zatkla několik lidí. "Moskva rozhodla, že budeš taký lovec"

Verbování agentů na Slovensku. Tři ruští diplomaté vyhoštěni. Policie zatkla několik lidí. &quote;Moskva rozhodla, že budeš taký lovec&quote;
Autor fotografie: Pixabay
15 / 03 / 2022, 15:00

Podle slovenského Denníku N Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržela plukovníka slovenského Ministerstva obrany, příslušníka Slovenské informační služby (SIS to popírá) a člověka, který je spojován s již vypnutým konspiračním webem Hlavné správy. Slovensko také vyhostilo tři ruské diplomaty. Podle ministerstva zahraničí musí zemi opustit do 72 hodin.

"Na základě posouzení slovenských zpravodajských služeb se Slovenská republika dnes rozhodla vyhostit tři pracovníky velvyslanectví Ruské federace ve Slovenské republice za jednání v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích," uvedlo Ministerstvo zahraničních věcí SR v prohlášení.

Denník N na youtube zveřejnil videonahrávku z verbování přispěvatele Hlavných správ Bohuše Garbára vojenským přidělencem ruského velvyslanectví v Bratislavě:

video: youtube

Slovenské Ministerstvo zahraničních věcí se důrazně ohradilo: "Ministerstvo zahraničních věcí Slovenské republiky zároveň důrazně vyzývá Velvyslanectví Ruské federace ve Slovenské republice, aby zajistilo, že jeho představitelé budou vykonávat svou činnost v souladu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích, k níž se obě země v minulosti zavázaly, a aby se zdrželo dalších aktivit v rozporu s touto úmluvou, dalšími ustanoveními mezinárodního práva a diplomatickými zvyklostmi."

S vyhoštěním tří ruských "diplomatů", které podle reakce Ruské federace "nezůstane bez odpovědi", úzce souvisí i zásah NAKA. Podle informací Denníku N byl zadržen plukovník slovenského Ministerstva obrany, příslušník Slovenské informační služby a Grobár, který přispíval do Hlavných správ a Armádního magazínu. Tyto osoby byly údajně podplaceny zaměstnancem ruského velvyslanectví na Slovensku, jímž je podle zveřejněného videa Sergej Solomasov, vojenský přidělenec.

SIS vyvrací informaci, že by byl zadržen její příslušník: "Žádná ze zadržených osob není ve službách Slovenské informační služby. V této souvislosti Slovenská informační služba rovněž informuje veřejnost, že zajištění zpravodajské ochrany státu i před těmi nejzávažnějšími činy ohrožujícími jeho základy a bezpečnost, včetně nepřátelské činnosti cizí moci, je její nejvyšší prioritou, o čemž svědčí opatření související s použitím diplomatických prostředků a dalších prostředků na ochranu suverenity Slovenské republiky," uvádí se v oficiální zprávě.

Zdroj: Denník N; Aktuality.sk; Pravda

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.