VIDEO: Záporožská jaderná elektrárna pod palbou. Rusové zešíleli, reaguje Drábová

VIDEO: Záporožská jaderná elektrárna pod palbou. Rusové zešíleli, reaguje Drábová
Autor fotografie: Foto: redakce
04 / 03 / 2022, 08:00

Rusové v noci ostřelovali Záporožskou jadernou elektrárnu na jihovýchodě Ukrajiny, během jejich akce vznikl požár, který se podařilo uhasit. Nakonec však ruské jednotky elektrárnu obsadily.

Ukrajinská jaderná elektrárna ve městě Enerhodar se stala terčem ruského ostřelování, v jehož důsledku vznikl požár. Ten se podařilo později uhasit. Zasažen byl při ruském útoku jeden blok elektrárny ze šesti.

                                   

                                                                           Video: YouTube


Rusové se snažili největší jadernou elektrárny v Evropě zmocnit již včera, místní obyvatelé zde postavili barikádu. Nakonec se ruským jednotkám podařilo elektrárnu obsadit. Již dříve se ruským jednotkám podařilo obsadit odstavenou jadernou elektrárnu v Černobylu.

Podle ředitele Záporožské jaderné elektrárny by nemělo dojít z místa k úniku radiace.

Na ruskou akci reagovala také šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, podle níž Rusové ,,zešíleli".

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Rusko z ,,jaderného terorismu" poté, co došlo na místě k požáru. Současně vyzval v souvislosti s útokem na jadernou elektrárnu Evropany, ,,aby se probudili".

,,Evropa se musí probudit. Největší jaderná elektrárna hoří, právě teď ruské tanky ostřelují jaderné bloky. To jsou tanky s termovizí, takže vidí, na co střílí a jsou na to připraveny," prohlásil Zelenskyj předtím, než elektrárnu obsadili Rusové.

Současně ukrajinská hlava státu varovala, že pokud dojde v největší jaderné elektrárně k výbuchu, bude to znamenat ,,konec Evropy".


Zdroj: CBS News, The Independent

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.