Z Česka míří na Ukrajinu těžká vojenská technika. Armáda přenechává bojující zemi tanky a BVP ze svých skladů

Z Česka míří na Ukrajinu těžká vojenská technika. Armáda přenechává bojující zemi tanky a BVP ze svých skladů
Autor fotografie: OSINTdefender, Twitter|Popisek: T-72 na železničních vagónech
05 / 04 / 2022, 15:30

Na sociálních sítích se objevily fotografie tanků T-72M a pásových bojových vozidel pěchoty BVP-1 naložených na železničních vagónech a směřujících podle dostupných informací na Ukrajinu. Má jít o další českou pomoc, pro kterou jsou využity uložené kusy těžké techniky z výzbroje Armády České republiky, která má jinak standardně ve výzbroji modernizovaní tanky T-72M4 CZ a BVP-2. Stovky uložených nemodernizovaných tanků T-72 a BVP-1 nicméně mohou být pro bojující Ukrajinu velkou pomocí a prezident Zelenskyj o takovou explicitně žádal.

Aktuálně vyvážená technika je darem Armády České republiky Ukrajině. Nejde zatím o původně švédské, ex-východoněmecké BVP-1 (Pbv-501), které v počtu několika desítek rovněž přicházejí do úvahy pro takovou podporu Ukrajině. Německo s jejich reexportem již dříve souhlasilo. Tyto stroje jsou podle všeho v držení šternberské společnosti Excalibur Army ze skupiny CSG. Možnost vyvézt tuto techniku na Ukrajinu Německo v roce 2019 zamítlo (reexport původně německé vojenské techniky podléhá německému souhlasu).

Šest desítek těchto bojových vozidel je třeba před odesláním na Ukrajinu uvést do žádoucího provozuschopného stavu. Pomoc Ukrajině obecně potvrdil mluvčí skupiny CSG Andrej Čírtek: "Můžu potvrdit, že se naše společnosti do této pomoci zapojily v koordinaci s vládou ČR a ukrajinským velvyslanectvím."

Oficiální vyjádření Ministerstva obrany nebo armády k této formě pomoci není k dispozici, není zřejmé, kolik kusů těžké techniky je v této fázi dodáváno, ani zda budou dodávky pokračovat. Může jít teoreticky řádově o vyšší desítky kusů.

Armáda České republiky disponuje, resp. disponovala, 65 uskladněnými vozidly BVP-2 a 98 vozidly typu BVP-1 (z původního počtu 768 v roce 1993), a více než 80 tanky T-72M a M1 (podle přehledu výzbroje a techniky k 1. lednu 2022 šlo celkem o 116 tanků včetně modernizovaných T-72M4 CZ a 430 bojových obrněných vozidel, nejen pásových BVP-2 u útvarů a uložených ve skladech, ale také o kolová BVP Pandur II a další techniku).

Podobnou techniku mohou na Ukrajinu dodat také ostatní bývalé státy Varšavské smlouvy. Jde o techniku poplatnou době svého vzniku, tedy přelomu 70. a 80. let. Na druhou stranu jsou to vozidla, s nimiž má ukrajinská armáda bohaté zkušenosti, její vojáci s nimi umějí zacházet a existuje pro ně logistické zázemí, a v tomto ohledu jsou pro ukrajinskou obranu perspektivnější než případné dodávky modernější techniky, na kterou by se ovšem museli vojáci přeškolovat, která využívá jiné druhy munice, a pro kterou nejsou v takové míře k dispozici například náhradní díly.

Zdroj: flashnews.com; Ministerstvo obrany; twitter

Tagy článku