Zelenskyj oslovil německé poslance: Pomozte nám zastavit tuto válku

Zelenskyj oslovil německé poslance: Pomozte nám zastavit tuto válku
Autor fotografie: Pixabay
17 / 03 / 2022, 11:00

S odkazem na pád Berlínské zdi vyzval dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj německého kancléře Olafa Scholze, aby zboural zeď mezi mírem a svárem v Evropě a zastavil válku na Ukrajině. "Zbořte Berlínskou zeď," řekl Zelenskyj německým zákonodárcům, a připomněl tak výzvu bývalého amerického prezidenta Ronalda Reagana adresovanou poslednímu sovětskému vůdci Michailu Gorbačovovi. Německu vyčetl, že jeho prioritou jsou obchodní zájmy.

Video: youtube

Ukrajinský prezident mj. německým poslancům řekl: "Teď se vleče přijetí Ukrajiny do EU. Upřímně řečeno, je to kámen do nové zdi. Když jsme apelovali na preventivní sankce, obrátili jsme se na vás, ale cítili jsme zdržování, odpor. Pochopili jsme: chcete obchod, obchod, obchod.

Nevidíte, co se skrývá za touto zdí. Je to zeď mezi lidmi v Evropě. Ne každý chápe, čím procházíme. Obracím se na vás jménem všech Ukrajinců, Mariupolu, který je prakticky srovnán se zemí.

Mohli byste této zdi zamezit. Mohli byste zřídit nový letecký most, aby bylo nebe bezpečné. Obracím se na vás jménem všech Ukrajinců, kteří přežili 2. světovou válku, kteří před 80 lety prošli okupací, přes Babyn Jar.

Řekli jste, že se to nesmí nikdy opakovat. V Evropě opět dochází k pokusu o zničení celého národa. Proč? Proč? Z jakého důvodu?

Obracím se na vás jménem vojáků, kteří hájí hodnoty naší země, hodnoty, o kterých často zde v Evropě mluvíte: že lidé mohou žít svobodně a ne být podřízeni zemi, která si myslí, že jí patříme.

My tuto zeď neuznáváme. Ale na tuto zeď narážíme tak dlouho, dokud bojujeme za zachování vlastních lidí. Politici, Němci, děkuji všem, kteří nás podporují. Děkuji všem, kteří se snaží tuto zeď prolomit.

Děkujeme lidem, kteří neotálejí s odříznutím Ruska od Swiftu, kteří chápou, že embargo je nezbytné. A Ukrajina bude v EU. Bojujeme o život bez podpory světa, bez vaší pomoci. Musíte udělat, co můžete, abyste se po této válce, po tomto zničení podruhé za 80 let, po rozbombardování a zničení města Černihiv, nemuseli stydět.

Jakou cenu má historická odpovědnost, když stále nelitujete toho, co se stalo před 80 lety? Tohle je teď zeď, která bude stále vyšší... Kancléři Scholzi, zbourejte tuto zeď. Ukažte se jako vůdce, kterého si Německo zaslouží, aby na vás byli vaši potomci hrdí."

Zelensky svůj proslov uzavřel slovy: "Podpořte nás. Podpořte každého Ukrajince. Pomozte nám, prosím. Pomozte nám zastavit tuto válku." Všichni němečtí poslanci se postavili a zatleskali.

Zdroj: Twitter; Reuters

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.