Změny v policii: Výbor pro bezpečnost jednal o reorganizaci NCOZ. Veřejnosti bude představena zítra

Změny v policii: Výbor pro bezpečnost jednal o reorganizaci NCOZ. Veřejnosti bude představena zítra
Autor fotografie: foto: fb profil ministra vnitra Víta Rakušana|Popisek: Setkání sněmovního Bezpečnostního výboru na policejním prezidiu, 19. května
09 / 06 / 2022, 16:00

Poslanci sněmovního Výboru pro bezpečnost se dnes kromě dalších témat věnovali bodu Reorganizace Národní centrály proti organizovanému zločinu SKPV (Služba kriminální policie a vyšetřování). Bod uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a policejní prezident genmjr. Martin Vondrášek. Přítomen byl také ředitel NCOZ plk. Jiří Mazánek. Jednání bylo uzavřeno veřejnosti a reorganizace bude představena veřejnosti zítra na tiskovém brífinku na Policejním prezidiu v 9:00. Do té doby také platí dohoda o "informačním embargu" pro poslance, kterým byly organizační změny útvarů SKPV představeny dnes.

O záměru reformovat NCOZ hovořil Vít Rakušan krátce po svém nástupu do funkce ministra vnitra. A v obecnosti se o ní hovoří již přibližně tři roky. Lze očekávat, že půjde především o vyčlenění útvarů, které se dnes v rámci NCOZ věnují kybernetické kriminalitě a boji s terorismem.

NCOZ jako takový existuje relativně krátkou dobu. Byl zřízen v roce 2016 sloučením Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) během funkčního období ministra vnitra Chovance (ČSSD).

Cílem reorganizace podle Rakušana je zefektivnění a zpřehlednění činnosti stávajících sekcí NCOZ, které se věnují terorismu a extremismu, a kybernetické kriminalitě. "Obecně vyčlenit útvary z NCOZ na to, aby ta struktura byla přehlednější a zaměření cílenější, mně smysl dává," řekl k tomu v průběhu prosince. K reorganizaci by mělo dojít do konce roku 2022, nejpozději začátkem roku 2023.

NCOZ SKPV je výkonným pracovištěm služby kriminální policie a vyšetřování s působností na celém území České republiky. V rámci své působnosti se specializuje na odhalování organizovaného zločinu, závažné hospodářské trestné činnosti a korupce, kybernetické kriminality, terorismu a extremismu. Vedení a ústřední pracoviště centrály s jednotlivými specializovanými sekcemi sídlí v Praze. V rámci jednotlivých regionů je činnost centrály přenesena na expozitury, které se zabývají zejména organizovanou trestnou činností páchanou v místně příslušném teritoriu. Tato pracoviště jsou dislokována v Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně, Olomouci a Ostravě.

Zdroj: policie.cz; ceska-justice.cz

Tagy článku