Test: Výkonná čelovka Ledlenser Neo 9R – parťák, co vás nenechá ve tmě

Test: Výkonná čelovka Ledlenser Neo 9R – parťák, co vás nenechá ve tmě
Autor fotografie: Redakce/Filip Klasna|Popisek: Čelovka Ledlenser Neo 9R
06 / 02 / 2023, 16:00

Do testu nám dorazila čelovka německé společnosti Ledlenser s označením Neo 9R, určená primárně pro sportovce, ale i na běžné denní použití. Papírová krabice ve svých útrobách skrývá samotnou čelovku a speciální magnetický dobíjecí kabel vybavený koncovkou USB-C pro připojení k autu, notebooku nebo jinému zdroji napájení.

Neo 9R váží 199 gramů včetně Li-ion akumulátoru o kapacitě 18,5 Wh a splňuje stupeň odolnosti IP54, a měla by tedy vydržet pád na zem z výšky 2 m. Konstrukce z černého matného plastu (existuje i modrá varianta) je velmi kvalitní, vše skvěle lícuje a rozdělení čelovky na samostatnou svítilnu vepředu a akumulátor vzadu znamená, že máte hmotnost hezky rozloženou a při rychlých pohybech nemáte pocit, že by mohla čelovka z hlavy sklouznout. Pásek je reflexní a pro větší pohodlí naleznete v balení i silikonovou podložku na hlavici svítilny, jež zabraňuje posunu na hlavě a změkčí plochu, která se dotýká hlavy.

9R disponuje také odnímatelným páskem přes hlavu, což je skvělé, pokud máte větší hlavu, nebo chcete mít čelovku přes čepici nebo helmu. Osobně jsem tento pásek ihned sundal a používal čelovku bez něj. Díky skvělému vyvážení vám chybět nebude.

Čelovka Ledlenser

Čelovka disponuje 4 světelnými režimy o výkonu 1200/600/200 a 20 Lumenů a díky vysoké kapacitě akumulátoru dosahuje čelovka při nejmenším světelném výkonu doby svícení okolo 120 hodiny. V druhém nejsilnějším režimu vydrží až 12 hodin, což je zcela dostačující na večerní vyjížďku na běžkách. Ostatně právě pro trailové běžce, lyžaře nebo na koloběžku je tato čelovka primárně určena. Jezdci na populárních koloběžkách ocení vychytávku v podobě červeného blikajícího světla na akumulátoru, což může nahradit červenou blikačku, která se většinou na koloběžky špatně montuje. Stav nabití akumulátoru signalizují 4 diody na hlavě svítilny.

Noční lyžování s Neo 9R 

Při nejvyšším výkonu 1200 lm před sebou osvítíte až 200 metrů prostoru. Tradiční bolest výkonných svítilen, tedy zahřívání hlavy svítilny zde není vůbec pozorovatelné.

Neo 9R poskytuje velmi jasné a teplé bílé světlo, kdy širokoúhlý paprsek umožňuje vidět terén před vámi jak na lyžích, při běhu či na kole. Vysoký výkon svítilny zajistí, aby si vás vozidla v protisměru všimla a zadní červené světlo je zase upozorní, že se před nimi na silnici někdo pohybuje. Hlava čelovky je nastavitelná a díky tomu si můžete zvolit správný sklon proudu světla.

Pro bezpečný transport je možné akumulátor odpojit od hlavice čelovky a zabránit tak nechtěnému vybití během transportu.

Hodnocení:
Tato čelovka bude skvělým společníkem při běhání a na běžkách. Díky velkému akumulátoru se nemusíte obávat temnoty na nočních stezkách (tedy pokud si nezapomenete svítilnu dobít). Ledlenser nabízí i možnost uchycení na hrudní pás a dokoupení náhradní dobíjecí baterie za necelých 40 EUR, což ještě více zvýší komfort během cest do přírody bez možnosti dobíjení.

Hodnocení:
+ mechanické provedení
+ světelný výkon
+ zadní červené světlo
+ výměnný akumulátor
- speciální nabíjecí kabel

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.