VIDEO: Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV úspěšně testoval balistický záchranný systém

VIDEO: Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV úspěšně testoval balistický záchranný systém
Autor fotografie: Ladislav Semetkovský, CC BY-SA 4.0|Popisek: Primoco UAV
02 / 06 / 2021, 14:00

Na továrním letišti v Písku – Krašovicích dne 1. června 2021 společnost úspěšně otestovala balistický záchranný systém na bezpilotním letounu Primoco UAV One 150. Ve výšce 100 metrů nad zemí, při cestovní rychlosti 120 km/h a hmotnosti 150 kg letoun dosedl po několika desítkách sekund bezpečně na zem.

Balistický záchranný systém je určený pro kritické fáze letu s cílem ochránit užitné zatížení letounu. Balistický záchranný systém byl vyvinutý ve spolupráci s českou společností Galaxy Holding, která patří k nejlepším firmám ve svém oboru. Společnost tím naplňuje další ze svých cílů pro zvýšení bezpečnosti provozu tak, aby její bezpilotní letouny mohly být provozovány ve společném vzdušném prostoru s pilotovanými letouny se shodnou úrovní bezpečnosti. 

                                      

                                                                                Video: YouTube

Generální ředitel Ladislav Semetkovský k tomu dodává: „Integrace záchranného padákového systému je jedním ze způsobů, jak v rámci nových evropských pravidel pro provoz bezpilotních systémů umožnit provoz nad oblastmi se zvýšeným rizikem, kam patří například obydlené oblasti. Jsme prvním evropským výrobcem letounu v kategorii Specific dle evropských nařízení, který podobný prostředek integroval. Cílem instalace padáku je primárně snížit dopadovou energii letounu v případě mimořádných událostí za letu, ale má také hodnotu pro zákazníky s letouny vybavenými vysoce sofistikovanými senzory, neboť v případě mimořádné události toto cenné vybavení chrání před poškozením. Díky tomu, že jsme se mohli opřít o dlouholeté zkušenosti společnosti Galaxy Holding z pilotovaného prostředí, dopadly zkoušky přesně dle očekávání. V letošním roce záchranný systém stane volitelnou součástí výbavy našich letounů.“   

Česká společnost PRIMOCO UAV SE vyrábí civilní a vojenské bezpilotní letouny One 150, jež sama vyvinula. Jde o stroje schopné létat zcela nezávisle podle naprogramovaných letových plánů, včetně plně automatického vzletu a přistání. Mezi klíčové vlastnosti letadla patří jeho mimořádná výdrž, díky které může ve vzduchu při cestovní rychlosti 100-150 km/h strávit bez přestávky více než 15 hodin, což představuje dolet až 2000 km. Maximální vzletová hmotnost 150 kg a užitečné zatížení 30 kg umožňují letouny One 150 využívat pro nejrůznější druhy nasazení v rámci civilních i vojenských operací. Letouny společnosti jsou v současnosti využívány na třech kontinentech například pro kontroly produktovodů a distribučních sítí v energetice, zajišťování pohraniční a pobřežní bezpečnosti, monitorování požárů či při pátracích a záchranných akciích. PRIMOCO UAV SE je veřejně obchodovatelná společnost trhu pražské burzy START.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.